Nový Mestský mládežnícky štadión v Radvani-Kráľovej hostil prvé podujatie. Počas prvého júlového víkendu sa tu konali Majstrovstvá Slovenska v malom futbale. Atmosféru tohto športového sviatku vám priblíži aj naša vydarená a bohatá fotogaléria.

Majstrovstvá Slovenska v malom futbale 2022 boli najväčšie v histórii. O tituly v troch kategóriách totiž bojovalo rekordných 76 tímov, ktoré sa postarali spolu o 159 zápasov počas dvoch dní.

Hralo sa systémom s piatimi hráčmi a brankárom na oboch stranách. Zápasy boli rozdelené na dva 12-minútové polčasy. Na novej umelej tráve Mestského mládežníckeho štadióna vznikli štyri ihriská. Piate sa nachádzalo na vedľajšom, starom umelom trávniku.

Organizátorom podujatia bol Slovenský zväz malého futbalu. Prezident SZMF Peter Králik po finálových zápasoch neskrýval radosť a spokojnosť, pričom pochválil aj banskobystrických priaznivcov: „Počas týchto dvoch dní sme tu videli viac ako 1 200 hráčov a hráčok malého futbalu. Po tej pandemickej pauze, konečne, je rok 2022 významným míľnikom v našom športe. Okrem Majstrovstiev Európy, ktoré boli prelomové, bolo aj toto podujatie novým krokom k tomu, aby sme sa ešte zlepšovali. Aj divácka kulisa na finálových zápasoch bola vynikajúca. Doteraz sme takú na MSR ani nemali, takže sme veľmi radi, že aj domáci Banskobystričania prišli podporiť a pozrieť si najlepší malý futbal na Slovensku.“

Banskú Bystricu zastupovalo priamo na ihriskách päť tímov. V hlavnej kategórii sa predstavili traja účastníci 1. ligy Banskobystrického zväzu malého futbalu. Bianconeri ovládli skupinu A s plným počtom bodov, pričom vo všetkých troch skupinových zápasoch otočili nepriaznivý stav 0:1. Bianconeri odohrali v sobotu aj šestnásťfinálové derby s Detroit Zvolen, v ktorom vyhrali 5:2. V nedeľnom osemfinále už ale nestačili na tím 7edma Patrioti Kanianka, keď neskórovali a prehrali najtesnejším rozdielom.

Do osemfinále sa prebojovali aj Oranjes, ktorí taktiež vyhrali svoju skupinu bez straty bodu. Následne zvládli aj šestnásťfinále, v ktorom si výsledkom 2:0 poradili s Feyenoord Košice. Oranjes pritom v štyroch sobotných zápasoch neinkasovali ani raz. V nedeľu ich čakalo osemfinále proti Engerau Boys Bratislava. V ňom sa Oranjes podarilo v závere zápasu vyrovnať na 1:1 a po penaltách si vybojovať postup medzi najlepšiu osmičku. Vo štvrťfinále však prehrali 0:4. Rovnako ako hráčov Bianconeri, aj tím Oranjes vyradila 7edma Patrioti Kanianka.

Tretím účastníkom z Banskobystrického zväzu malého futbalu v hlavnej kategórii boli FC Nemce, ktoré nepostúpili zo základnej skupiny, v ktorej získali jeden bod. V kategórii 40+ reprezentovala mesto spod Urpína Kemada. Tento výber vstúpil do turnaja výhrami 7:0 a 9:3. Následne však prišla prvá prehra, ktorá znamenala druhé miesto v skupine. Vo štvrťfinále narazila Kemada na Partizán Bardejov a po dramatickej koncovke zápasu prehrala s neskorším majstrom 3:4.

Najväčšiu radosť nám urobili futbalistky MFK Dukla Banská Bystrica, ktoré po penaltovej dráme v semifinálovom derby proti Pohronským babám zo Zvolena postúpili až do finále ženskej kategórie. Titul napokon oslavovali favorizované Myjavčanky, ktoré vyhrali nad Duklistkami 4:0. Brankárka žien MFK Dukla Petra Tišliarová bola vyhlásená za najlepšiu brankárku ženského turnaja.

„Za tím môžem povedať, že s druhým miestom sme spokojné. O kvalite Myjavy sa nemusíme ani baviť, tú pozná sám Neymar (Futbalistky Spartaku Myjava v roku 2019 vyhrali svetové finále turnaja Red Bull Neymar Jr’s Five a zahrali si proti Neymarovi exhibičný zápas, pozn. red.). Mrzí nás, že sme vo finále nedokázali streliť ani jeden gól, ale celkovo sme s výsledkom na turnaji spokojné,“ povedala po finále ženskej kategórie Natália Veselová, hráčka MFK Dukla, ktorá smerom k atmosfére turnaja dodala: „Sme radi, že konečne sa tento nový štadión pokrstil, že tu bola výborná atmosféra, takže určite sme si to užili. Síce to bolo na umelej tráve v tomto teplom a slnečnom počasí náročné, ale mám výborný dojem z celého turnaja.“

Podrobnejší sumár výsledkov banskobystrických tímov nájdete na stránke bbzmf.sk. K organizácii Majstrovstiev Slovenska v malom futbale prispel aj Banskobystrický zväz malého futbalu. „Organizáciu podujatia hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko sme sa tu zišli skvelá partia ľudí. Počas troch dní sme makali od rána do večera. Z každej strany počúvam, že to boli najlepšie Majstrovstvá Slovenska v malom futbale v histórii, čo ma veľmi teší. Teší ma aj to, že tu máme taký krásny areál a že sme ho mohli takýmto spôsobom, dá sa povedať, pokrstiť. Pevne verím, že na tomto štadióne sa budú konať aj ďalšie podujatia,“ zhodnotil Lukáš Berec, predseda Banskobystrického zväzu malého futbalu.

Okrem tímov a členov organizačného tímu reprezentovala BBZMF aj dvojica rozhodcov. Michal Béreš a Marek Šveda dokonca rozhodovali aj samotné finále hlavnej kategórie. Obaja zažili úspešnú sezónu 2021/2022, keďže spolu rozhodovali aj finále najvyššej slovenskej dlhodobej súťaže – SZMF Superligy. Michal Béreš dokonca pískal aj v zápase o tretie miesto na nedávnych Majstrovstvách Európy v Košiciach.

„Ja som v prvom rade nesmierne rád, že som finále mohol odpískať s Marekom, lebo je to rozhodca, s ktorým pískam pravidelne a od začiatku, ako sme sa pustili do rozhodovania malého futbalu na celoslovenskej úrovni. Marek si to zaslúži svojimi výkonmi a za to, čo predvádzal aj počas tohto víkendu. Patril medzi špičku, jeho rozhodnutia boli na 99,5% správne a jeho zápasy pokojné. Celkovo tento turnaj hodnotím vysoko pozitívne, pokiaľ ide o správanie hráčov. cieľ, ktorý sme si dali – spraviť ten najlepší event na úrovni Majstrovstiev Slovenska, sa nám podaril splniť. Prišlo sem veľa divákov, ľudí, mančaftov. Klobúk dolu pred všetkými, usporiadateľmi aj hráčmi, ktorým ďakujem za slušné správanie,“ pochvaľoval si Michal Béreš, jeden z arbitrov finálového duelu.

Vo finále hlavnej kategórie zvíťazil obhajca titulu ASGuard – Bodva Sport Club Košice, ktorý porazil Atletico Trnava F.C. 4:1. Viac o celkovom priebehu turnaja sa dozviete na stránke majstrovstvaslovenska.sk.