Banskobystrická developerská skupina Profinex, prostredníctvom spoločnosti Profinex energy, začína s realizáciou svojho zámeru na rekonštrukciu chátrajúcej budovy „starého Tesca“ na Námestí Ľudovíta Štúra.

Do jedného z dlhoročných banskobystrických „strašiakov“ sa tento týždeň zahryzli búracie stroje. Chátrajúci komplex sa má premeniť na modernú polyfunkčnú budovu. Zámer sa na verejnosť dostal pred dvomi rokmi, kedy developer prostredníctvom bratislavskej spoločnosti Clearance, s.r.o., požiadal o posúdenie vplyvov na životné prostredie v súvislosti so zámerom rekonštrukcie.

V minulom roku potom projekt podal na banskobystrický stavebný úrad, ktorý v apríli tohto roku vydal rozhodnutie o umiestnení stavby. Po tom ešte musí nasledovať samotné stavebné povolenie, i bez neho je však možné začať po ohlásení s búracími prácami.

Na zastavanej ploche cez 9-tisíc metrov štvorcových vznikne miestami až na piatich podlažiach celkom viac než 33-tisíc metrov štvorcových podlažnej plochy. Tie majú byť určené obchodu, službám a administratíve. V piatom nadzemnom podlaží majú byť situované aj bytové apartmány.

Stavba bude čiastočne využívať skelet pôvodnej stavby, vznikne však i výrazná prístavba. Súčasťou komplexu budú aj viacpodlažné parkovacie domy.

Modernú architektúru objektu podčiarkuje plánované využitie zelene z rôznych strán objektu, vrátane strešných zelených plôch.

Pôvodný obchodný dom Prior na tomto mieste otvorili v roku 1987. Jeho umiestnenie i architektúra odrážali komplexný zámer urbanizácie lokality medzi Radvaňou a centrom mesta z čias socializmu. V deväťdesiatych rokoch objekt získal britský obchodný reťazec Tesco. Neskôr bola budova roky využívaná pre menších nájomníkov a v posledných rokoch už nevyužívaná chátrala.