Obrazy zo života žien v románe Boženy Němcovej Babička a života dnešných „panelákových“ babičiek ožijú v premiére už tento piatok v Bábkovom divadle na Rázcestí.

„Keď išla babička s deťmi na prechádzku, chlapci si nezabudli vziať papierové šarkany, ktoré potom na vŕšku púšťali. Adelka behala za nimi, chytajúc na prútik jemnučké vlákna babieho leta poletujúceho v povetrí. Barunka zbierala po stráni babičke červené kaliny a trnky, ktoré potrebovala na liek, alebo trhala šípky pre domácu potrebu, alebo otriasala jarabiny, z ktorých robila Adelke korále na ruky i na hrdlo…“

Takto poeticky opisuje babie leto Božena Němcová vo svojej Babičke. Inscenácia Babie leto, ktorú Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) pripravilo v spolupráci so Štúdiom Twiga, tematizuje otázku starnutia a života seniorov, resp. senioriek, vo fáze tretieho veku. Inscenácia je zložená z troch častí, pričom celé predstavenie bude kombinovať dramatizáciu knižnej klasiky s pôvodným autorským textom a záverečným v(ý)stupom teenageriek – neherečiek.

Babie leto v sebe kombinuje bábkové prostriedky (bábky, masky, prevleky) s činohernými princípmi, hudobnú až muzikálovú pestrosť foriem a štýlov s významotvornými vizuálnymi obrazmi. Bohatosť pohľadu na tému ženy-seniorky z pozície minulosti, súčasnosti a budúcnosti sa snúbi s bohatosťou výrazových prostriedkov, ktoré vytvárajú jedinečný komplex bábkového a činoherného predstavenia v optike rodovo citlivého divadla.

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici (založené v roku 1960) sa ako jediné bábkové divadlo na Slovensku programovo venuje kontinuálnemu inscenovaniu bábkodivadelných predstavení pre dospelých (od roku 2004).

Štúdio Twiga sa ako prvé a jediné feministické divadelné štúdio na Slovensku venuje zobrazeniu ženskej skúsenosti z rodovo citlivého hľadiska. Herečky štúdia sa pod vedením režisérky Ivety Škripkovej venujú príbehom výnimočných žien, ktoré istým spôsobom prekročili normy, prestúpili rámec prisudzovaný ženám v období, v ktorom žili.Inscenácia Babie leto pokračuje v línii sprítomňovania osudov obyčajných žien. Cielene sa zameriava na zobrazenie života ženy v období tzv. tretieho veku, konfrontáciou kultového románu Babička s väčšinovou realitou dnešných senioriek a pohľadom mladej generácie na seniorský vek.

Premiéra Babieho leta sa uskutoční v piatok 7. apríla o 19. hod., prvá repríza v utorok 11. apríla v tom istom čase v divadelnej sále BDNR. Rezervácia vstupeniek je možná osobne na vrátnici BDNR počas pracovných dní od 8. do 16. hod. alebo hodinu pred  predstavením. Vstupenky si môžete rezervovať aj prostredníctvom mailu vstupenky@bdnr.sk či telefónneho čísla +421 48 412 55 13.

Scenár a réžia: Iva Š., dramaturgia: Monika Tatarková, hudba: Juraj Haškoa.h., výprava: Miriam Struhárová a.h., bábky: Katarína Mažáryováa.h., pohybová spolupráca: Zuzana Ďuricová-Hájkováa.h.

Účinkujú: Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Mária Šamajová, Anna Zemaníková, Peter Butkovský/Filip Štrba.