Už od piatku 10. do nedele 12. septembra 2010  bude Banská Bystrica žiť 13. ročníkom Trhu ľudových remesiel, 353. Radvanským  jarmokom a to všetko v znamení Dní mesta, ktoré majú tento rok o jednu výnimočnosť naviac. Banská Bystrica si totiž pripomína 755. výročie udelenia privilegiálnych mestských výsad. Stalo sa tak v roku 1255, kedy panovník Belo IV.  povýšil Banskú Bystricu, vtedy ešte Novu Villu Bystriciensis na mesto.

Tohtoročné mestské dni lákajú návštevníkov stavbou medenej a striebornej huty, módnou prehliadkou inšpirovanou dobovou benátskou módou, či hrnčiarskymi a pekárskymi dielňami. V slávnostnom programe nebude chýbať ani putovanie v čase v podobe strastiplnej cesty podnikateľa Thurzu do Benátok, či ukážka majstrovstva nových mestských trubačov. Štýlovo i žánrovo bohatý program sa počas troch dní bude odohrávať na Námestí SNP, na pódiu v areáli Barbakanu i na hradnom nádvorí  v priestore za Barbakanom. Práve tam si budete môcť upiecť napr. pôvodné bryndzové koláče so slaninou, či kôprové posúchy a pozrieť si ukážky stredovekej tesárskej práce či previesť sa na drevenom kolotoči.

Ako sme vás už informovali, dramaturgia Dní mesta sa snaží osloviť všetky vekové kategórie i milovníkov rozličných žánrov. V  piatok večer  sa predstavia Cigánski diabli, v sobotu sa na priazeň divákov teší Ján Ambróz, Robo Opatovský, Monika Bagárová i Peter Cmorík. Pódium v areáli Barbakanu bude v nedeľu patriť rozprávkam pre deti a na Námestí SNP vystúpi folklórny súbor Urpín.

Súčasťou Dní mesta  je aj tradičný Trh ľudových remesiel. Pozvanie na trinásty ročník prijalo viac ako 350 remeselníkov zo Slovenska i zahraničia. „755. výročie udelenia mestských práv rezonuje v programe Dní mesta. Som rád, že súčasťou sprievodných podujatí sa stala aj prezentácia novej obrazovej publikácie Banská Bystrica a okolie, či verejné predstavenie monografie obcí Rudlová a Sásová, autorov Marcela Pecníka, Vladimíra Sklenku a kol.“, konštatuje primátor Ivan Saktor. Rovnako počas Dní mesta budú návštevníci svedkami oficiálneho slávnostného predstavenia novej publikácie pre deti o histórii mesta pod názvom Moja Banská Bystrica.

Pozrite si kompletný program Dní mesta a Radvanského jarmoku 2010 tu…