Špeciálny koncert venovaný sviatku Dní Frankofónie 2023 sa uskutoční v sobotu 11. marca v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici. Na koncerte vystúpia organista Matúš Kucbel a sopranistka Kristína Suchá.

Na Slovensku už po deviatykrát patrí mesiac marec Frankofónii. Tohtoročné Dni Frankofónie budú zasvätené téme prekračovania hraníc. Tieto dni sú oslavou francúzskeho jazyka a frankofónnej kultúry, oslavujú rozmanitosť frankofónnej kultúry, hodnoty mieru, demokracie a rešpektovanie ľudských práv.

Program Dní Frankofónie v Banskej Bystrici otvorilo premietanie francúzskej komédie Druhý dych (Maison de retraite) v pondelok 6. marca vo Filmovom klube v Múzeu SNP. V sobotu 11. marca sa v banskobystrickom Evanjelickom kostole uskutoční koncert duchovnej hudby L´heure sacrée (Posvätná hodina).

Koncert v rámci medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi, pripravený v spolupráci s Alliance Française a Evanjelickým cirkevným zborom v Banskej Bystrici, uvedie francúzske aj slovenské diela. Za historickým romantickým organom v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici sa predstaví Matúš Kucbel a spolu s ním vystúpi aj sopranistka Kristína Suchá.

Kristína Suchá pochádza z Levoče a je absolventkou vysokoškolského štúdia spevu. Vystupovala so Scholou Cantorum Rosenbergensis a s univerzitným speváckym zborom Benedictus. Bola tiež súčasťou komorných zoskupení (duet, kvartet a kvintet), s ktorými obsadila niekoľko popredných miest na súťažiach s medzinárodnou účasťou. Sólovo sa predstavuje aj na verejných koncertoch, najmä na Slovensku. Spolupracuje s umeleckým súborom pre starú hudbu Solamente Naturali a je pravidelnou hosťujúcou sopranistkou medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. Absolvovala niekoľko interpretačných speváckych kurzov pod vedením prof. Agnieszky Monastirszkej, Markéty Štefaníkovej a Ivy Volavej.

Matúš Kucbel žije a pracuje v Banskej Bystrici. Popri svojej klinicko-psychologickej a psychoterapeutickej praxi sa venuje organizovaniu medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi a medzinárodného festivalu barokovej hudby Musica Barocca. Je titulárnym organistom za historickým organom v Španej Doline, ktorý bol v roku 2019 komplexne zreštaurovaný. V historickom Kostole sv. Jakuba v Jakube pôsobí za veľkým organom zo začiatku 20. storočia a za neobarokovým organom, ktorý sa tu podarilo priviezť, obnoviť a inštalovať v roku 2021. Ako organista pôsobí aj v historickom kostole v Radvani na Hôrke. Pri interpretácii organovej hudby spolupracuje tiež s Evanjelickými cirkevnými zbormi v Banskej Bystrici a Badíne. Svoje organové zručnosti nadobúdal pri štúdiu organa v organovej triede Stanislava Šurina. Naďalej sa v tejto oblasti vzdeláva súkromne, pod vedením Davida di Fiore.

Koncert duchovnej hudby L´heure sacrée sa uskutoční v sobotu 11. marca o 18.00 h Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici. 

Program koncertu

Bernard z Clairvaux (13. st.)
Preklad: Janko Silan. Hudba: Stanislav Šurin.
Keď, Ježiš sladký, spomínam (z orig. Jesu dulcis memoria)

Jean-Baptiste Lully (1632 – 1687)
Marche des Trompettes

Pestrý levočský zborník (17. st.)
Balleth

Vipo Burgundský (10. st.)
Victime paschali laudes

Heinrich Bach (1615 – 1692)
Chorálová predohra na hymnus Victime paschali laudes

Ján Francisci (1691 – 1758)
Praelude ex C duro Francisci

J. J. B. Charpentier (1734 – 1794)
Marche des Marseillois avec de Variation

Pavlín Juraj Bajan (1721 – 1792)
Zaplač nebe, celá země (1776)
Ach, jak dnes tužim (1768)

Michel Corrette (1707 – 1795)
Grand Jeu
Les folies

Samuel Marckfelner (1621 – 1674)
Praeambulum ex a

P. Pantaleon Roškovský (1734 – 1789)
Fuga finaliter cum coronaliter

César Franck (1822 – 1890)
Dextera Domini

Anonym (19. st.)
L`Orage / Búrka

Mikuláš Sch. Trnavský (1881 – 1958)
Večerná modlitba
Ružičky

Louis J. A. Lefébure-Wély (1817 – 1869)
Marche pour Procession ou Sortie de Choeur