Historická vila Dominika na Skuteckého ulici v Banskej Bystrici po divadelných prázdninách opäť ožíva. Začínajúca divadelná sezóna nesie názov (Na)Ladenie.

V nezmenených hracích časoch Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) pripravuje pravidelné predstavenia pre divákov a diváčky všetkých vekových kategórií. Deti si prídu na svoje každú nedeľu o 16. hod. a jednotlivé predstavenia z cyklu Batolárií sa hrajú tiež v nedeľu, dopoludnia o 10. hod.

Bábkodivadelné inscenácie pre dospelých sú pravidelnou súčasťou divadla na Rázcestí od roku 2004. Ani počas tejto sezóny tomu nebude inak. Jedinečné predstavenia z dielne BDNR sa hrajú každý utorok a stredu o 19. hod.

Sezóna 2017/2018 sa oficiálne otvorí v nedeľu 17. septembra. Všetky deti od troch rokov sa môžu tešiť na prvý diel projektu Rozprávková geografia, ktorý prinesie autentické príbehy z rôznych indiánskych kmeňov. Indiánske rozprávky Uväznené Slnko, Náčelník Živá voda a iné indiánske a slovenské inšpirácie ožijú v indiánsko-slovenskom rozprávkovom típí od 16. hod.

Z pera vynikajúcich autorov Isaaca Bashevisa Singera (držiteľ Nobelovej ceny za literatúru) a Menachema Kipnisa sú príbehy obyvateľov poľského mesta Chelm, ktoré v divadle ožívajú pod názvom Židovské rozprávky. Úsmevnosti z „múdreho mestečka“ na vás čakajú v divadelnom Teátriu v nedeľu 24. septembra o 16. hod. Projekt Rozprávková geografia podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v roku 2017.

STÁLICE Z REPERTOÁRU PRE DOSPELÝCH

Prvými predstaveniami pre dospelé publikum budú stálice z repertoáru pre dospelých, no na divákov a diváčky čakajú, spolu so zaujímavými témami, aj prekvapenia.

Divácky obľúbené Mocad(r)ámy hráme nepretržite od roku 2008! Sú vyskladané z autentických príbehov o ženách rôzneho veku, profesií a životných osudov. „Kávové dámy“ naplnia svojimi príbehmi čarovný priestor divadelného Teátria v utorok 26. septembra od 19. hod. Pre každého návštevníka a každú návštevníčku je okrem ponuky nápojov z divadelnej kaviarničky, pripravená domáca bábovka ako novosezónny darček.

V stredu 27. septembra sa priestor Teátria naladí na poviedky slovenských klasičiek Eleny Maróthy Šoltésovej a Boženy Slančíkovej Timravy. Inscenácia Variácie lásky je, okrem nadčasových príbehov, obľúbená vďaka krásnej vizuálnej architektúre a výborným hereckým výkonom. Navyše práve 27. septembra oslavuje svoju 90. reprízu! Pri tejto príležitosti je pre divákov a diváčky pripravený tematický literárny darček z pera B. S. Timravy.

PREMIÉRA NÁDHERNÉHO UTORKA

V závere mesiaca – prvá premiéra! V piatok 29. septembra divadlo slávnostne uvedie novú inscenáciu pre deti od troch rokov Nádherný Utorok. Predlohou k inscenácii sa stala jedna z posledných kníh českej spisovateľky a maliarky Daisy Mrázkovej.

Nádherný Utorok je príbehom o starenke, ktorú si všimne „Utorok“ a začne sa s ňou rozprávať. Prináša jej spomienky na veci a udalosti, ktoré sa stali v utorok počas jej celého života a zrazu vzniká reťaz nečakaných príbehov, ktoré kdesi inde a náhodne spravili šťastným niekoho iného. Je to hra o náhode, o nádeji, o tom, že vždy sa dajú nájsť a prežiť pekné a dobré veci na svete. Poetický príbeh dopĺňajú netradiční hrdinovia, originálne výtvarné obrazy inšpirované pôvodnými ilustráciami Daisy Mrázkovej a pôvabné marionety na krátkych aj dlhých drôtoch. Nádherný Utorok režijne pripravuje česko-slovenská režisérka Michaela Homolová (Naivní divadlo Liberec), držiteľka mnohých českých aj zahraničných ocenení za svoju tvorbu, ktorá s BDNR spolupracuje po prvýkrát. Za výpravou inscenácie stoja renomovaní scénickí výtvarníci Robert Smolík a Jan Brejcha. Autorku aj titul uvádzame po prvýkrát na Slovensku.

Prvá premiéra v novej sezóne na Rázcestí sa uskutoční v piatok 29. septembra 2017 o 17.00 hod. v divadelnej sále. (Prvá repríza bude v nedeľu 1. októbra o 16.00 hod.).

Rezervácie vstupeniek ne jednotlivé predstavenie môžete urobiť prostredníctvom telefónneho čísla 048/412 55, mailu vstupenky@bdnr.sk alebo prostredníctvom webového formuláru na stránke divadla.