V piatok 28. februára banskobystrické Divadlo Štúdio tanca pokrstí prvú publikáciu o svojej už 15-ročnej činnosti. Slávnostný večer bude sprevádzať koncert súčasnej hudby Quasars Ensemble, laureátov ocenenia Krištáľové krídlo 2013, s tanečnou improvizáciou umeleckého súboru Divadla Štúdio tanca.

Divadlo ŠT krstMinulý rok, v ktorom divadlo oslávilo 15. výročie svojej existencie, divadlo uviedlo premiéry predstavení 7_choreografov, From side of a man From side of a woman a na záver roka Babylonskú vežu. Usporiadalo tiež jubilejný 10. ročník festivalu súčasného tanca Dni tanca pre vás, ktorý uviedol zahraničné tanečné produkcie. Divadlo zrealizovalo vyše 80 podujatí na domácej scéne a svoju tvorbu uviedlo v Maďarsku, Francúzsku aj Španielsku.

To je len krátky pohľad späť.

Prišiel však čas obzrieť sa hlbšie ku koreňom divadla, na jeho začiatky, na to ako sa formovalo, kto v ňom zanechal tvorivú pečať, kto  priniesol ten jedinečný tanečný jazyk. Pätnásť rokov je Divadlo Štúdio tanca jedinou inštitúciou svojho druhu na Slovensku. Súčasný tanec sa vďaka tomu na Slovensku pozdvihol z nezávislej scény na úroveň štátom podporovanej inštitúcie, kamenného divadla, čo nie je obvyklé ani v európskom kontexte.

„Divadlo Štúdio tanca je divadlom s nezvyčajným príbehom a nezvyčajným tanečným rukopisom. Príznačné sú preň roky putovania (z miesta na miesto, z jedného priestoru do iného) aj budovania. Nielen vlastných priestorov, ale najmä vlastnej umeleckej tváre a vlastnej autorskej produkcie. Tá najprv diváka šokovala, potom provokovala, napokon presvedčila a strhla.“  Mária Glockováúryvok z publikácie, ktorá vznikla k 15. výročiu Divadla Štúdio tanca.

Divadlo Štúdio tanca je etablovaným profesionálnym tanečným divadlom. Na slovenskú scénu dlhodobo prináša autorské projekty, ktorými približuje publiku súčasný tanec a filozofiu moderného tanečného divadla. Doposiaľ premiérovo uviedlo 36 celovečerných inscenácií, z toho 3 predstavenia pre deti, a množstvo exteriérových tanečných projektov, v ktorých spolupracovalo s viacerými slovenskými a zahraničnými umelcami. Divadlo hosťovalo na viacerých domácich scénach a reprezentovalo Slovensko na prestížnych medzinárodných festivaloch v Česku, Poľsku, Maďarsku, Bosne a Hercegovine, Rusku, Nemecku, Taliansku, Egypte, Japonsku, Belgicku, Indii a vo Francúzsku. Na základe tvorby divadla vznikli dve filmové produkcie – film Tak dávno som Ti nenapísala podľa rovnomennej inscenácie (réžia Andrea Horečná) a Štúdio tanca (autori Peter Begányi a Michal Večeřa) – a viacero dokumentov inšpirovaných činnosťou divadla. Divadlo Štúdio tanca sa vo svojej činnosti snaží nepodliehať tlaku „popkultúrnych“ tendencií, ktoré v spoločnosti prevládajú a nesú so sebou úpadok emocionálnych a etických hodnôt. Vo svojej tvorbe podporuje diela kreatívne, ktoré vyžadujú nielen postoj tvorcu, ale aj postoj divácky.

Divadlo Štúdio tanca je samostatným divadelným subjektom v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja.