Čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásal svoju vieru tak naliehavo a radikálne, ako rada podobných uvedomelých stúpencov islamu? Páchal by atentáty a obetoval sa v mene viery?

Tieto aktuálne otázky kladie hra jedného z najúspešnejších mladých nemeckých dramatikov Mariusa von Mayenburga – Mučeník.

Hlavným hrdinom príbehu je pubertálny Benjamín, ktorý odmieta chodiť na hodiny plávania a pri biológií navliekať kondómy na mrkvu. Matka si praje počuť, že ide o drogy, iný dôvod podivného chovania jej jediného syna nepripadá v úvahu. Učiteľ telocviku v tom vidí tvrdohlavosť adolescenta, učiteľ náboženstva ho chce naverbovať pre svoju farnosť a riaditeľ školy dáva všetko za vinu učiteľskému zboru. Z Benjamínových protestov a biblických citácií však cítiť strach. Mučeník – Benjamín si nachádza vinníka a označuje ním učiteľku biológie, ktorá je židovského pôvodu. Náhly zvrat v hre prispieva k skutočnej aktuálnosti a naliehavosti.

Hra o náboženskom fanatizme, extrémizme a povrchnosti dnešnej spoločnosti je napísaná vtipným jazykom pretkaná biblickými citáciami. Autor hry Marius V. Mayenburg je držiteľom mnohých významných literárnych i divadelných ocenení. Jeho hry sa pravidelne hrajú v Nemecku aj v zahraničí.

Od 19. marca 2016 je Mučeník aj v repertoári liptovskomikulášskeho Divadla Gasparego. Banskobystričania mali možnosť túto skvelú hru vidieť vlani v máji v Záhrade a v septembri, v rámci cyklu Divadelný štvrtok, v Stredoslovenskom osvetovom stredisku.

Vo štvrtok 2. marca o 19. hod. uvedie Mučeníka banskobystrický Klub Hudby a Divadla. Vstupenky na predstavenie si môžete rezervovať na nasledujúcej webovej stránke. Vstupné je 8 eur.

Divadlo Gasparego do roku 2012 pôsobilo pod názvom Divadlo Gašpara Fejerpataky-Belopotockého. Na základe praktických skúseností zo zahraničných festivalov svoj názov zjednodušilo na Divadlo Gasparego. Počas dvanástich rokov pôsobenia divadlo uviedlo dvanásť inscenácií, s ktorými precestovalo kus sveta – hlavná cena na festivale v ruskom Čeljabinsku 2005, účasť na festivaloch v Južnej Kórei, Macedónsku, Českej republike, Srbsku, Indii 2015. Dve inscenácie získali najvyššie slovenské ocenenie v neprofesionálnom divadle – Tvorivý čin roka (Murlin Murlo, 2005, Boj černocha so psami, 2012). V roku 2013 hosťoval súbor s hrou Boj černocha so psami v Národnom divadle v Bratislave a v Národnej galérii – Palác kultúry v Prahe. Počas dvanástich rokov sa režiséri a obsadenie menili – ľudia prídu a odídu a väčšinou sa vždy k divadlu vrátia, ale ich cieľ divadla ostáva nemenný – poslať divákov domov s celkom novým pohľadom na svet.