Príjemným relaxom po sviatkoch a pozitívnym začiatkom nového roka môže byť aj návšteva divadla. Divadelný január v Banskej Bystrici či v Tajove je inšpiratívny. Prijmite pozvanie!

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ

bdnr_indianske-rozpravkyBábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) už túto nedeľu, 15. januára, uvedie reprízu inscenácie Indiánske rozprávky, určenej deťom od troch rokov. Predstavenie, ktoré iste zaujme aj rodičov, sa začína o 16. hod.

Z januárového programu pre dospelých si môžete vybrať Variácie lásky (utorok 17. január), List čiernemu synovi (streda 18. január), Bláznove zápisky (utorok 24. január) T.V. Recepty (streda 25. január) alebo Moca(d)rámy (utorok 31. január). Večerné predstavenia v BDNR sa začínajú o 19. hod.

ŠTÁTNA OPERA

Hosťom banskobystrickej Štátnej opery je tento mesiac Divadlo Jonáša Záborského z Prešova. V sobotu 14. januára uvedie inscenáciu Obchod na korze. Tragikomédia o dvoch bezbranných ľuďoch, ktorí sa vplyvom spoločenského diania ocitli v neriešiteľnej situácii, do akej sa môže dostať každý z nás, pobaví aj prinúti zamyslieť sa. Režisérom dramatizácie poviedky Ladislava Grosmana je Marián Pecko. Začiatok predstavenia o 18.30 hod.

Milovníci opery si, samozrejme, tiež prídu na svoje. V januárovej ponuke nechýba Verdiho Nabucco (utorok 17. január o 18.30 hod.) ani Donizettiho Maria Stuarda (utorok 31. január o 18.30 hod.). Rodiny s deťmi čaká baletná rozprávka Ferdo Mravec (sobota 21. január o 16. hod.) a Mozartova opera Čarovná flauta (sobota 28. január o 18.30 hod.).

DIVADLO ŠTÚDIO TANCA

Divadlo Štúdio tanca odštartuje nový rok symbolicky – Očistou, ktorá je pre toto ročné obdobie taká príznačná. Inscenáciu Očista uvedie divadlo v piatok 13. a 20. januára o 19. hod.Tešiť sa môžete aj na reprízy najnovšej inscenácie Márnosť nad márnosti – v stredu 25. januára a v piatok 27. januára o 19. hod.).

DIVADLO POD BALKÓNOM

divadlo-pod-balkonom_janko-a-marienkaDivadlo pod balkónom na sídlisku Rudlová – Sásová, pozýva deti aj rodičov na sobotňajšie stretnutia s krásnymi rozprávkami. V sobotu 14. januára to bude rozprávka Janko a Marienka, v sobotu 21. januára prídu do divadla Havko a Mňauka a v poslednú januárovú sobotu malí aj veľkí diváci, spolu so slečnou Melódiou a škriatkom Tónkom, odhalia Tajomstvo hracej skrinky. Predstavenia v rozprávkovom svete „pod balkónom“ sa začínajú o 16. hod. a po každom predstavení sa žrebuje výherca, ktorý si môže pochutnať na výbornej pizzi v neďalekej reštaurácii.

STREDOSLOVENSKÉ OSVETOVÉ STREDISKO

V rámci obľúbeného cyklu Divadelný štvrtok sa tentoraz predstaví Divadlo Lunetrdlo z Partizánskej Ľupče. Vo štvrtok 26. januára uvedie komédiu, resp. takmer komediálnu monodrámu z lekárskeho prostredia Obvoďák. Obvodný lekár prichádza na obhliadku mŕtveho muža, ktorým je zhodou okolností jeho bývalý spolužiak a kolega – kardiológ Boris. Počas rutinných úkonov rekapituluje nielen život zosnulého, ale aj svoj… Rozprávanie obvoďáka, v podaní Jaroslava Janíčka, v Komornej sále SOS sa začína o 18. hod.

ZÁHRADA – CENTRUM NEZÁVISLEJ KULTÚRY

zahrada-cnk-maly_princProgram banskobystrickej Záhrady je rôznorodý. Koncerty, diskusie, tanečné predstavenia, festivaly a, pravdaže, aj divadlá. V januári ponúka Záhrada inscenáciu Malý princ v podaní hercov a herečiek Divadla Z Pasáže, a to hneď v troch termínoch – v utorok 17. januára, vo štvrtok 26. januára a v utorok 31. januára, so začiatkom vždy o 19. hod.

DIVADLO U GREŠKOV – TAJOV

Tajovské Divadlo u Greškov s obľubou navštevujú divadelní „fajnšmekri“. Ponuka divadla je už tradične atraktívna a lákavá. Nie inak je tomu aj čo sa týka prvého predstavenia v tomto roku. S inscenáciou Meno z repertoáru Štúdia Lasica & Satinský zavítajú do Tajova známi herci Zuzana Mauréry, Ady Hajdu, Richard Stanke, Lucia Hurajová a Kamil Mikulčík.

divadlo-u-greskov_meno1Komédia francúzskych autorov Matthieua Delaporte, Alexandra de La Patellière, je príbehom Pierra Garauda, ktorý s manželkou Elisabeth žije naoko usporiadaným parížskym životom. Keď Elisabethin brat Vincent so svojou tehotnou ženou Annou a rodinným priateľom Claudom prídu ku Garaudovcom na večeru, spustí sa séria dohadov o tom, aké meno chcú dať budúci rodičia svojmu dieťaťu. Nevinné priateľské rozhovory pri večeri napokon vyústia do odhaľovania tajomstiev, ktoré zásadne zasahujú do života celej rodiny…

Divadlo u Greškov uvedie Meno v piatok 27. januára o 18.45 hod. Podľa najnovších informácií vstupenky na toto skvelé prestavenie sú už vypredané. Dobrá správa však je, že v marci prídu bratislavskí herci s inscenáciou Meno aj do Banskej Bystrice. Predstavenie v Aule SZU sa koná 2. marca o 19. hod. a vstupenky sú už v predpredaji v Informačnom centre v Radnici na Námestí SNP a na stránke ticketportal.sk.