Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici so svojimi spoluorganizátormi – Mestom Brezno, Mestom Hriňová, MsKS v Brezne, MsKS v Hriňovej, DS J. Chalupku mesta Brezno a Hriňovským divadlom pozývajú všetkých milovníkov kultúry a najmä divadla na ôsmy ročník inšpiratívneho festivalu s medzinárodnou účasťou DIVADELNÁ CHALUPKA 2012.

V tomto ročníku je festival po prvý krát rozšírený nielen o okolité obce, ale pripojilo sa aj mesto Hriňová so svojím Mestským kultúrnym strediskom a hlavne neprofesionálnym Hriňovským divadlom. Zámerom festivalu DIVADELNÁ CHALUPKA, ako jediného festivalu na Slovensku, ktorý divadelné predstavenia predstavuje nielen vo festivalovom meste, ale vyváža divadelné umenie aj do okolitých obcí, je obsiahnuť väčší región.

Programová ponuka je tradične bohatá a prináša mimoriadne kvalitné predstavenia neprofesionálnych a profesionálnych divadiel. Prvým z nich je inscenácia hry Michela de Ghelderoda: SIR HALEWYN, ktorú pod režijným vedením Antona Šulíka naštudoval DS Homo Fuge z Púchova. Súbor sa s touto inscenáciou predstavil na vrcholnom podujatí neprofesionálneho divadla Scénická žatva.

Zahraničné divadlo bude v tomto ročníku reprezentovať DS Jirásek z partnerského mesta Nový Bydžov. Jiráskovci sa predstavia s hudobnou komédiou Jiřího Brdečku v réžii Zdeny Vaškovej: LIMONÁDOVÝ JOE. Divadelníci v Novom Bydžove sa venujú aj tvorbe pre deti a detskému divákovi sa predstaví aj DS Učitelé hrají dětem s hrou ZELENINOVÁ POHÁDKA.

Inšpiratívne je aj spracovanie hry Pavla Kohouta: KYANID O PIATEJ, ktorú naštudovalo a na „Chalupke“ predstaví Divadlo Šok zo Šale. Táto inscenácia bude aj premiérovým predstavením festivalu v Hriňovej, odkiaľ sa presunie do breznianskej synagógy. Tá sa stane „domovskou scénou“ aj pre Divadlo Zasesmelendve zo ZUŠ J. Rosinského z Nitry. Šestica mladých herečiek s režisérkou Danielou Evjákovou pripravili v tejto sezóne slovenskú premiéru hry britskej autorky Sarah Kane: 4.48 PSYCHÓZA, s ktorou si tiež vydobyli účinkovanie na tohoročnej Scénickej žatve a predstavia sa s ňou aj hriňovskému publiku.

Martin Kukučín patrí k slovenskej klasike. Jeho novela NEPREBUDENÝ bola inšpiráciou pre režiséra a herca Divadla Commedia z Popradu Vlada Benka, ďalšieho účastníka Scénickej žatvy. Benko so svojím divadlom prichádza po Švandtnerovej Málke s ďalším divadelným vkladom k slovenskej klasike. Tak ako predošlé spomínané predstavenia patrí aj príbeh Ondráša Machuľu k výnimočným inscenáciám nielen Divadelnej Chalupky ale aj tohoročnej sezóny.

Breznianske publikum sa môže tešiť aj na predstavenie zástupcov profesionálneho divadla. Dramaturgia festivalu v tomto roku opäť pozvala Divadlo Jána Palárika z Trnavy. Tentoraz s Božidarou Turzonovovou v hlavnej úlohe, v hre argentínskeho autora Eduarda Rovnera: VRÁTILA SA RAZ V NOCI. V hre sa ďalej predstavia aj Gregor Hološka, Zuzana Šebová, Jozef Bujdák, Martin Križan, Tomáš Mosný, Ján Topľanský, Nina Kočanová a Tibor Vokoun.

Aj počas ôsmeho ročníka festivalu si prídu na svoje aj deti. Okrem spomínanej Zeleninovej pohádky sa predstavia aj dva detské divadelné kolektívy. DDS Bodky z Veľkého Krtíša uvedie inscenáciu ŽELÁM SI na motívy knižky Roalda Dahla Charlie a továreň na čokoládu, v réžii Dominika Gyorgyho a Silvie Svákusovej. V spoločnom DETSKOM BLOKU bude účinkovať aj štvorica detí zo ZUŠ v Modrom Kameni – Divadlo Úsmev. Zostavu detských predstavení doplní M-Divadlo z Púchova s inscenáciou podľa rozprávky bratov Grimmovcov SNEHULIENKA.

Festivalové brány v Brezne a v Hriňovej sa otvoria 18. septembra a budú otvorené do 21. septembra 2012.