Leto je už tu a vy určite máte chuť ísť niekde k vode. Kde sa však dá v Banskobystrickom kraji okúpať a užiť si letné slnko bez toho, aby ste za jeden deň zaplatili desiatky eur? 

Nová Baňa

Prvou zastávkou je Nová Baňa a jej tajch, ktorý je pre rekreačné účely prístupný už od roku 1965. Trávnaté pláže a turistami nie často navštevované jazero vám ponúkne pokojný relax rovnako, ako viac známe lokality.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pici Molnar Zoltan (@picimolnar)

Počúvadlo

Raj bývalých baníckych tajchov, ktoré dnes slúžia už len na rekreáciu, je Banská Štiavnica. Snáď najznámejším a najnavštevovanejším štiavnickým tajchom je Počúvadlo. Narozdiel od mnohých iných Štiavnických tajchov nájdete pri Počúvadle aj nejaké tie služby v podobe reštauračných a hygienických zariadení. Počítať však musíte aj s väčším počtom ľudí oproti ostatným menej známym tajchom. Vody je však pre každého dosť a rovnako.

View this post on Instagram

#jazero #pocuvadlo

A post shared by Laky Patráš (@lakyinside) on

Ľuboreč

Neďaleko mesta Lučenec leží vodná nádrž Ľuboreč. Táto, na Slovensku málo známa lokalita, je obľúbeným miestom oddychu najmä pre rybárov, no na vlastné riziko sa v nej môžete aj okúpať.

Ružiná

Asi najznámejšou priehradou v Banskobystrickom kraji je vodná nádrž Ružiná. Svojou polohou v južnej časti Slovenska patrí medzi najteplejšie miesta na kúpanie na Slovensku. Priehrada ponúka aj mnoho služieb od reštaurácií až po rôzne športoviská. Na svoje si prídu aj nadšenci prírody, ktorí sa môžu vydať na prechádzky do okolitých lesov.

Vodná nádrž Ružiná je po generálnej oprave a vypustení v roku 2020 a 2021 postupne napúšťaná!

Teplý vrch

Ďalšou známou priehradou v Banskobystrickom kraji je Teplý vrch. Tu sa už dostávame k nádrži, ktorá je na celom Slovensku označovaná ako najteplejšia. Teplý vrch je obľúbeným miestom rekreácie, kúpania i rybolovu. Priamo od nádrže sa dostanete aj na zaujímavé prírodné miesta, na ktoré vás dovedie náučný chodník Drienčanský kras.

View this post on Instagram

#trip #teplyvrch #sunset

A post shared by Miroslav Gajan (@mirogajan) on

Kurinec

Vodná nádrž Kurinec neďaleko Rimavskej Soboty je obľúbeným miestom rekreácie pre ľudí zo širokého okolia. Môže za to najmä rekreačný areál Zelená voda, ktorý okrem kúpania na pláži nádrže ponúka aj termálny bazén a možnosť stanovania. Za vstup si však pár eur zaplatíte. V nádrži sa však môžete okúpať aj mimo tohto areálu, a teda úplne zadarmo.

Krpáčovo

Ak sa vám nechce cestovať veľmi ďaleko, určite by ste mali navštíviť vodnú nádrž Krpáčovo, ktorá sa nachádza len 8 km od Podbrezovej.

Vodná nádrž Tále

Ďalšie jazierko v Nízkych tatrách sa nachádza pri hoteli Partizán v turistickom stredisku Bystrá dolina-Tále. Stredisko ponúka okrem kúpania a množstvo iných aktivít, ktorými si môžete spríjemniť slnečné dni.

Salašky, Turecká

Ako posledné sa do nášho zoznamu vodná nádrž nad obcou Turecká, ktorá v minulosti slúžila na zasnežovanie svahov. Voda by tu mala byť čistá, kúpať sa tu však môžete len na vlastné riziko.

View this post on Instagram

#salasky#poburke#ladovemedvede#

A post shared by Katarina Hulinova (@chatusila) on

Ak ale preferujete kúpaliská či akvaparky, ich prehľad v širšom regióne aj s aktualizovaným prehľadom cien a otváracích hodín, nájdete v našom samostatnom príspevku: