V stredu 1. júna majú deti v mnohých krajinách sveta svoj deň. Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla okrem iného aj s cieľom urobiť deťom radosť.

Možností, ako potešiť deti je veľmi veľa. No najväčšiu radosť im iste urobíme tým, že im venujeme svoj čas a strávime s nimi spoločné chvíle na peknom podujatí, ktorými je prvý júnový víkend doslova nabitý.

Začať však môžeme už v stredu 1. júna v kine. Banskobystrické kino CINEMAX v znamení hesla „… veď všetci sme deti“ v tento deň „účtuje“ detské vstupné aj dospelým. Na programe sú animované rozprávky Angry Birds a Kniha džungle 2, ale aj hraný film Alica v krajine za zrkadlom (od 7 rokov).

i_3802481PIATOK, 3. JÚN

Park pod Pamätníkom SNP Banská Bystrica, Medzinárodný deň detí

Priestory parku ožijú od 15. hod. Bubáckou rozprávkou, ukážkami zásahov colníkov, hasičov, Mestskej polície a Červeného kríža, historickým táborom so šermiarmi a sokoliarmi a chýbať nebudú ani tvorivé dielne, discgolf, cornhole a ďalšie atrakcie.

Na pódiu sa o 16. hod. odohrá príbeh Princezná a drak, po ňom nasleduje Škola tanca (17. hod.) a Klauniáda (17.30 hod.). Po koncerte obľúbenej speváčky Celeste Buckingham, ktorý sa začne o 18. hod., a následne „vybuchne“ ohňostroj. 

SOBOTA, 4. JÚN

Záhrada CNK Banská Bystrica Detská čitáreň

V banskobystrickej Záhrade sa v sobotu koná tradičný trh. Jeho súčasťou tentoraz bude aj Detská čitáreň. Posledný raz pred letným prázdninami – ale prvý raz v záhrade pod stromami, Artforum Banská Bystrica spolu s Monikou Perecárovou bude čítať tým najmenším knihomoľom a knihomoľkám. A budú to Osmijankove rozprávky, v ktorých mačka lieta, pes je neslušne dlhý… No ale viac neprezradíme. Príďte po 15. hodine do parku Záhrady CNK. Bude aj muzika!

Europa SC Banská Bystrica, Čarovný víkend pre všetky (ne)poslušné deti                                               

plagat_den_detiČarovný víkend v Europa SC ponúkne v sobotu 4. júna Dobšinského rozprávkový svet – Habakuky, divadielko a zaujímavé súťaže o skvelé ceny (od 12. do 19. hod.). V nedeľu 5. júna príde kúzelník Wolf aj Miro Jaroš a jeho pesničkypre (ne)poslušné deti a Divadielko ZkuFraVon a opäť to budú aj súťaže o pekné ceny (od 14. do 17. hod.).

Badín, Rozprávkový les

Na badínskom „hornom ihrisku“ si od 9. hod. deti môžu zaskákať na nafukovacom hrade, zajazdiť na poníkoch, vyskúšať lukostreľbu, pozrieť si prácu leteckých modelárov aj hasičov. Samozrejme, bude aj prechádzka rozprávkovým lesom a divadlo Šašo múdrejší ako kráľ (o 13. hod.).

Kremnička, Baláže, Staré Hory

Prechod rozprávkovým lesom v Kremničke štartuje v sobotu od 8. do 11. hod. spred materskej školy. Na Balážoch oslávia deti svoj sviatok na futbalovom ihrisku. Od 14. hod. ich tam čakajú rôzne súťaže, fajnoty a veľa zábavy. Les plný rozprávkových postáv ale aj hry, sladkosti a všelijaké prekvapenia iste potešia aj deti (nielen) zo Starých Hôr. Začiatok podujatia je o 15. hod. pri mostíku na Kalváriu.

Vydrovská dolina – Vydričkin zázračný deň

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline aj tento rok pozýva v sobotu 4. júna všetkých malých aj veľkých na oslavu MDD do zázračného lesa plného rozprávkových bytostí. Vydričkin zázračný deň vypukne ráno od 9. hod. Pre deti je pripravený pestrý a veselý program a nebude chýbať ani rozprávkový vláčik Čiernohronskej železničky. Deti sa môžu tešiť aj na medovníkový domček, ryžovanie zlata, lanovú dráhu, maľovanie na tvár,cukrovú vatu, pečené buchty posypané zázračným cukrom aj ďalšie dobroty. Ale tiež na predstavenie ZŠ z Jánošovky Živá voda s hlavnou postavou vydrou.

4_5 VrútkyVrútky–Železnica pre deti

Ak sa tento víkend vyberiete s deťmi na výlet do Vrútok, určite neoľutujete. Tamojší Klub železničných modelárov totiž v sobotu a nedeľu organizuje najväčšiu železničnú akciu v Turci – Železnica pre deti 2016, ktorá sa bude konať v priestoroch rušňového depa Vrútky. Súčasťou akcie bude výstava historickej hasičskej techniky a ukážky zásahu dobrovoľných hasičov. Deti čakajú aj ďalšie atrakcie: jazda na motorových štvorkolkách aj na šliapacích kárach, streľba zo vzduchovky, ukážka hasenia horiaceho vlaku či snehová pláň. Previezť sa môžu aj motorovej drezíne alebo malom elektrickom rušni.

NEDEĽA, 5. JÚN

Zámok Vígľaš – Deň detí

Plné vrece zážitkov a prekvapení, ale aj všakovakých maškŕt sľubuje nedeľné popoludnie na Vígľašskom zámku. O 13. hod. príde Šaško a Kráľ (divadlo), o 14. hod. je na programe prehliadka zámku. Kým sa začne Jašenie so šašom (16. hod.), deti sa môžu zapojiť do tradičných súťaží ako je skákanie vo vreci, lyžovanie vo dvojici, hádzanie loptičky na cieľ, kreslenie zámku či návrh maskota zámku. Čaká ich tiež maľovanie na tvár, nafukovací hrad a balónová show. Pre každého, kto absolvuje súťaže, je pripravená sladká odmena. Zámockí kuchári pripravia maškrty, palacinky, lievance, hot dogy, hranolky… a to nielen pre deti.