„Deti celého sveta tancujú za mier“ je názvom putovného festivalu detských tanečných párov do 12 rokov, ktorý zavíta po prvýkrát na Slovensko. Jedným z dejisk tohto podujatia bude aj Banská Bystrica.

ilustr. foto: worldpeace.org

Vrámci celosvetového festivalu, ktorého organizátorom sa po prvýkrát stalo Slovensko, zavítajú v dňoch 6. – 12. septembra do Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice a Kremnice tanečné páry z tých najrozmanitejších kútov sveta, pričom svoje zastúpenie tu budú mať aj viacero štátov Južnej Ameriky. Našu krajinu budú na festivale zastupovať deti z Detského súboru Matičiarik, konkrétne Ema Jablonská a Matúš Leitner. Práve Detský súbor Matičiarik je každoročným reprezentantom Slovenska, čo bolo jedným z dôvodov, prečo aktuálny ročník organizuje práve naša krajina. Podľa slov riaditeľky Stredoslovenského múzea Zuzany Drugovej zo včerajšej tlačovej konferencie, sa diváci môžu tešiť na na nepoznaný folklór a tradície krajín, ktoré vrámci festivalu do našej krajiny zavítajú. Zároveň však nezabudla zdôrazniť, že aj napriek tomu, že ide o tanečné páry detí do 12 rokov, ich tanečná technika a schopnosti s ňou spojené sú na veľmi vysokej úrovni. Vystúpenia v Banskej Bystrici sa uskutočnia v Štátnej Opere a na námestí SNP.

Festival vznikol pôvodne v Latinskej Amerike, v Európe sa koná od roku 2002. V súčasnosti je každoročne usporiadateľskou krajinou jedna z účastnických krajín, pričom ide striedovo o štát z Ameriky a Európy.