Najzamilovanejší sviatok v roku je už čoskoro tu a na  pravú dávku lásky sa môžte tešiť aj v Banskej Bystrici. Premýšľali ste ale ako tento sviatok vlastne vznikol? V článku sa dozviete o pôvode dňa zaľúbených a zároveň máme pre vás tipy, kde stráviť tento deň spoločne so svojou polovičkou. 

Deň svätého Valentína má v dnešnom svete väčšinou komerčný formát, v dávnych časoch bol však skutočnou slávnosťou lásky a najmä obety jedného človeka pre šťastie dvoch zamilovaných milencov. Tým človekom nebol nikto iný ako už spomínaný sv. Valentín.

Valentín z Terni bol kňaz, ktorého neskôr vyhlásili za svätého. Žil v období za vlády cisára Claudia II. Claudius II. bol predovšetkým známy svojou záľubou vo vojnových výpravách a neuznával rodinné zväzky svojich legionárov. Bol presvedčený o tom, že vojak, ktorý je ženatý a má rodinu, oslabuje samého seba a svoju obetavosť. Preto dal zákaz uzatvárať manželstvá pre svojich vojakov.

Práve kňaz Valentín tento zákaz porušoval a ďalej potajme sobášil zaľúbené páry. Jeho konanie sa donieslo cisárovi, ktorý dal rebelujúceho kňaza uväzniť a neskôr, presne 14. februára 269 kat mečom ukončil jeho život.  Traduje sa však, že Valentín sa mal pred svojou smrťou zaľúbiť do žalárnikovej dcéry  a poslať jej lístok s podpisom „Od Tvojho Valentína.“ Odtiaľto teda pochádza zvyk valentínskych pohľadníc.

Tipy na Valentína

Valentínsky battle tanečníkov mesiaca

Element dance club, Banská Bystrica – 17.30 

Ak ste nadšencami dobrého tanca a máte chuť zažiť niečo rytmické a pohybové, tak si určite nenechajte ujsť Valentínsky battle. Víťaz berie všetko, a teda výhru v podobe polročného kurzovného zdarma. Valentínsky battle sa bude konať v sále TK Element na Kapitulskej ulici.

Valentín vo Zvolenskej Európe

Zvolenská Európa – 16.00 h. 

Pre zamilovaných bude pripravená fotostena , dámy z Avonu vás nalíčia a v neposlednom rade sa môžete zapojiť do súťaže o skvele ceny. Stačí sa odfotiť pred foto stenou- dať fotku na instagram-dať follow stránky Zvolenská Európa s hastagom #zvolenskaeuropa a zbierať srdiečka. Podľa počtu „páči sa mi to“ majú pre vás pripravené 4 ceny. Prvé tri ceny sú balíčky od Avonu v hodnote  od 20 do 60 EUR.  Štvrtou cenou sú dva lístky do kina na film podľa vlastného výberu.

LÁSKAvosť v komunite

Komunitné cetrum KC Fončorda, Banská Bystrica – 15.00 h. 

Mottom tohto ročníka je: „Kto láskou nešetrí tomu najviac chutí!“ Už piaty rok chystá dobrovoľnícky tím KC Fončorda valentínsku slávnosť, kde si návštevníci  všetkých vekových kategórií budú môcť užiť v piatok 14. februára od 15.00  do 19.00 h  valentínsku slávnosť. Nie nadarmo sa hovorí, že dobrých ľudí sa všade vojde dosť,  takže sa nájde miesto pre každého. Organizátori chcú poukázať na dôležitosť prejavov vnímavosti pre potreby iných v medziľudských a susedských vzťahoch.

Vstup na podujatie je voľný pre všetkých láskavých ľudí bez rozdielu veku. Domáce,  slané,  alebo sladké napečené dobroty sú vítané.

Valentín v SC Point 

SC Point, Banská Bystrica – 17.00 h.

Valentín sa blíži aj v SC Point kde určite nájdete vhodný darček pre svoju polovičku či už je to kytica kvetov, šperky alebo niečo sladké. K tomu všetkému majú dámy možnosť sa bezplatne nalíčiť či vyhrať kozmetický balíček od Avonu. Pripravené majú aj súťaže a fotokútik pre všetkých zamilovaných.

Valentín v Thurzovom dome 

Thurzov dom, Banská Bystrica 

Čo tak osláviť tento rok deň zaľúbených netradičným rande v múzeu?  Príďte sa do Thurzovho domu odfotiť v nádhernom prostredí Zelenej siene a historického nábytku v dobových kostýmoch. Dvojice, ktoré uverejnia zaľúbenú fotografiu na Facebooku či Instagrame a označia Stredoslovenské múzeum spolu s hashtagom #muzeumslaskou, bude na pokladni čakať špeciálny darček.

Zároveň na Valentína spúšťajú predaj šperkov z výstavy Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť. Okrem histórie v Thurzovom dome, možno nájdete aj originálny darček pre seba či svoju polovičku.

Valentínsky karneval 

Safari, detská herňa Zvolen – 17.00 h. 

Detská herňa Safari vo Zvolene vás srdečne pozýva na valentínsky karneval pre všetky deti. Čaká na vás zábavný program typu maľovanie na tvár, súťaže, animátori pre deti a mini tancovačka.

Vstupné na podujatie:  6€ na dieťa. Prihlásiť sa je možné na telefónnom čísle: 0905 602 122.

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Valentín v Múzeu SNP, alebo Láska prekvitá v každej dobe

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 19.00 h. 

V piatok na Valentína máte možnosť v múzeu SNP zažiť sériu organizovaných vstupov na expozície , ktoré vám svojou netradičnou atmosférou umožnia nahliadnuť do príbehov lásky poznačených vojnou. Pre ľudí zamilovaných, ale aj nezamilovaných, nadšencov histórie, ako aj úplných laikov – všetci si môžu prísť na svoje. Tradičný výklad však neočakávajte, , vnoriť sa do atmosféry Vám pomôže (ne)umelecký kolektív malou dramatizáciou a dozviete sa aj malé pikošky súvisiace s láskou dôb minulých.

Vstupy k prehliadkam budú prebiehať v hodinových intervaloch od 19.00 h do 22.00 h. Počet návštevníkov na jednu skupinu bude kvôli organizačnému zabezpečeniu obmedzený na 20 osôb, je teda nutné rezervovať si miesto vopred. V prípade záujmu o rezerváciu vstupu kontaktuje Múzeum SNP na telefónnom čísle: 0918 899 430, každý deň okrem pondelka v čase 9.00 h až 16.00 h.

Antivalentín na Rázcestí

Bábkové divadlo na rázcestí, Banská Bystrica – 19.00 h. 

Večer venovaný láske, hormónom šťastia a všetkým milovaným ženám. Večer venovaný mýtom a skutočnosti, v akej sa ocitnú mnohé plody lásky a slovenské mamy. Bábkové divadlo na rázcestí a Štúdio T.W.I.G.A. sa dlhodobo aktívne hlásia k podpore medzinárodnej kampane V-Day, za skončenie rodovo podmieneného násilia páchaného na ženách a dievčatách. Hnutie V – Day si za svoj „day“ symbolicky zvolilo 14. február, deň sladkého Valentínskeho sviatku.

(Anti)valentínsky program: Čítanie zo svetoznámeho diela Eve Ensler Vagína monológy v podaní troch bystrických žien a aktívnym mám Martina Cítenyi, Diana Javorčíková a Veronika Zelinová.

Viac informácií o podujatí a o informáciách o vstupenkách nájdete na webe.

„Deň po tom!“ Alebo speed dating pre všetkých

 Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h. 

Deň po Valentínovi organizuje Záhrada CNK rande pre všetkých. Či už si queer, hetero alebo len zvedavý či zvedavá nový kamoš alebo kamoška (a možno aj viac),čaká iba na teba! Príď do Záhrady spoznať niekoho neobyčajného a zapoj sa do zábavných aktivít. Čaká na vás ozajstný úlet!

Pre vaše pohodlie a možnosti organizátorov počet účastníkov vypočítali na 32 kusov. Vstup na podujatie je 4€. Udalosť sa bude niesť v duchu retro koncepcie reštauračných zariadení. Po speed datingu, akcia nezáväzne pokračuje DJ setom od FJordwalker.

Fjordwalker je konsonancia trip-hopu, synth a ambient. Jedná sa o live set s projekciou. Projekt je sublimáciou 5 rokov umeleckého života a množstva príbehov z ciest medzi Reykjavíkom a Vladivostokom.

Bossa nova koncert / Valentín v galérii

Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica – sobota, 15.2. o 19.00 h. 

Štvorica hudobníkov z Banskej Bystrice a okolia sa rozhodlo pripraviť špeciálny spomienkový koncert svetovej hudobnej legende Joãovi Gilbertovi, jednému z otcov brazílskej bossa novy. Na Slovensku budete mať možnosť prvýkrát počuť a vidieť naživo legendárny album Chega de Saudade (1959).  Na koncerte sa vám predstavia väčšinou študenti a pedagógovia Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej v Bystrici.

Vstupné na podujatie je: 5€

Juraj Havlík: gitara, spev
Juraj Gažmerčík: bicie
Pavol Pondelík: saxofón
Alexandra Volentierová: priečna flauta

Nezabúdajte, že Deň svätého Valentína nie je jediný deň, počas ktorého si naše polovičky zaslúžia pozornosť, ale jediný kedy sa nepozornosť nezabúda.