Sásovská uhorkaVlaňajší Deň Sásovskej uhorky mal veľký úspech. Určite aj preto, že bol oslavou 140. výročia zdokumentovania názvu Sásovská uhorka.

V uhorkovej tradícii sa pokračuje aj tento rok. Deň Sásovskej uhorky sa koná v sobotu 27. júla od 18. hodiny na Rudohorskej ulici (ihriská pri opornom múre). Lákadlom je, pravdaže, koštovka uhoriek, čerstvých aj zaváraných, predovšetkým však studenej uhorkovej polievky.

História pestovania uhoriek v Sásovej siaha až do roku 1870. Na chýrečnom banskobystrickom trhu nemali uhorky zo Sásovej konkurenciu a vyslúžili si pomenovanie Sásovská uhorka, ktoré sa zaužívalo nielen v Banskej Bystrici ale aj v širokom okolí.

sasovska_uhorkaAk ste ešte nejedli uhorkovú polievku a chceli by ste vyskúšať nejaký recept, na internete ich nájdete hneď niekoľko – na uhorkovú polievku varenú aj studenú, nakyslo aj na sladko… Ak ale chcete ochutnať skutočne pravú, letnú, osviežujúcu studenú uhorkovú polievku, zájdite na Deň Sásovskej uhorky. Lebo len v Sásovej sa (vraj) robí podľa originálneho receptu.

Na svoje si prídu aj deti, pre ktoré sú pripravené rôzne hry a súťaže a nebude chýbať ani tombola!

Organizátormi tohto podujatia sú Občianska rada RU SA II, Nezávislá občianska iniciatíva Náš domov, Sásová a Dokumentačné centrum Sásová.