Námestie SNP a nádvorie Radnice budú v piatok poobede patriť deťom. Mesto v spolupráci s partnermi pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa detí bohatý program. Súbežne s dianím v centre mesta by mali menšie akcie prebiehať aj na najväčších sídliskách.

Hlavné banskobystrické námestie bude 1. júna od druhej do šiestej hodiny znieť melódiami detskej diskotéky pod taktovkou DJ Robota. Návštevníkom sa postupne predstavia detská orientálna skupina Isis Bellydance, hardrocková skupina Broken Rain, Rocková kapela pri ZUŠ Róberta Tatára a Africké tance a bubny. Deťom sa tiež predvedú členovia Červeného kríža i Horskej služby pri ukážkach záchranárskej činnosti. Zabaviť sa budú môcť v rámci kreatívnej časti programu i hre Za 80 minút okolo sveta.

Program pre najmenších pripraví Materská škola Speak Star. Úlohou Lesnej pedagogiky bude oboznámiť deti s prírodou, životom v lese či objavovaním prírodných zákonitostí prostredníctvom hier a zážitkov. V podobnom duchu sa bude niesť aj program Všetko o vode a s vodou. Nasledovať ho budú maľovanie na tvár a tvorivé aktivity pre deti. To všetko za súčasnej prítomnosti skákacieho hradu či horolezeckej steny. Z miesta na miesto bude návštevníkov voziť vláčik Pretórium.

Nádvorie Radnice sa zmení na rozprávková svet hier. Od druhej hodiny zahrá Divadlo Clipperton známu hru Cisárove nové šaty. O 15:20. hod sa v predstavení Mechúrik Koščúrik na vandrovke predvedie aj banskobystrické divadlo z pasáže a od piatej hodiny ho nahradí Divadlo bez opony so svojou hrou Aladinova zázračná lampa.

Počas celého popoludnia bude na nádvorí Radnice Show vedeckých hračiek, kde deti budú objavovať svet technických vynálezov, ktoré zmenili náš svet. Na všetky podujatia je vstup voľný.

Popri hlavnom programe v centre mesta plánuje menšiu akciu pri príležitosti Medzinárodného dňa detí aj najväčšie banskobystrické Sídlisko. V Sásovej na Rudohorskej ulici „Pod múrom“ budú v nedeľu 3. júna od štvrtej hodiny najmä menšie deti súťažiť, smiať sa a zabávať. Podujatie v Sásovej sa koná už piaty rok a aj predo sa bude niesť pod heslom „To najlepšie z päťročnice rudlovsko-sásovských Dní detí“.