Ani sme sa nenazdali a je tu jún. Mesiac, ktorý si užíva priazeň detí na svojom začiatku, kedy je Medzinárodný deň detí, a na konci, keď sa začínajú prázdniny. Oslavy sviatku detí sa chystajú aj v meste pod Urpínom.

Banskobystrický Medzinárodný deň detí sa uskutoční vo štvrtok 1. júna od 16.00 h v Parku pod Múzeom SNP. Podujatie, ktoré organizuje Mesto Banská Bystrica, otvorí tanečné vystúpenie detí zo Základnej umeleckej školy Jána Cikkera (16.15 h). Na pódiu sa potom v podaní Divadla Oskar odohrá príbeh klasickej slovenskej rozprávky Pavla Dobšinského O troch grošoch. Program na pódiu vyvrcholí koncertom speváčky Simy (18.30 h).

A na čo sa deti ešte môžu tešiť? Na rôzne hry, súťaže, tvorivé dielne, športové aktivity, ukážky práce hasičov, mestských policajtov aj Červeného kríža. Iste ich zaujmú aj sokoliari, leteckí modelári či návšteva historického tábora a ukážky výcviku psov (od 16.00 do 19.00 h).

Medzinárodný deň detí (MDD) sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Myšlienka MDD vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve (Švajčiarsko) v roku 1925. Zástupcovia 54 krajín na tejto konferencii schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo vo svojich krajinách takýto deň s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete. Na Slovensku Medzinárodný deň detí oslavujeme od roku 1952.