Deň Afriky na Slovensku predstavuje „živú knižnicu“ v troch mestách počas šiestich večerov s piatimi„živými knihami“. Knižný maratón začne v Záhrade CNK v Banskej Bystrici v utorok o 18-tej hodine. Vstup na podujatie je bezplatný.

PDCS_Den_Afriky_2016_poster_A2_TLAC-page-001Deň Afriky organizuje občianske združenie PDCS už po piatykrát. Je súčasťou projektu Platformy MVRO a jej členských organizácií financovaného Európskou úniou pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Program v banskobystrickej Záhrade začína v utorok 17. mája o 18.00 hod, neformálnou diskusiou s dvoma „živými knihami“ – Afričanmi žijúcimi na Slovensku Alhassanom Touré a Rodrigueom Sétondji Keouda. Na úvod diskusie obaja predstavia svoje osobné príbehy, svoju cestu na Slovensko, život medzi Slovákmi, no nevynechajú ani život v Afrike. Príbehy blízke i vzdialené, africké v slovenskom znení. Nebude chýbať ani priestor pre otázky na témy, ktoré zaujímajú Slovákov v súvislosti s africkým kontinentom a nemajú ich komu položiť. „Narodil som sa v Cotonou (Benin), kde som vyštudoval prírodné vedy. Na Slovensko som prišiel 17. decembra 2009, aby som pokračoval v štúdiu molekulárnej biológie ako štipendista slovenskej vlády. Tento dátum si presne pamätám,“ upresňuje Rodrique Sétondji Keouda.

„Počas 23 rokov môjho života na Slovensku som sa dobre integroval do spoločnosti, naučil som sa jazyk – slovom aj písmom, aj keď som sa ho učil prevažne sám. Spoznal som veľa nových ľudí, s ktorými mám dobré priateľské vzťahy. Vždy som sa snažil byť sebestačný, zamestnaný a prospešný,“ hovorí Alhassane Touré o rokoch strávených na Slovensku.

Medzinárodný deň Afriky sa oslavuje v deň výročia dnes už neexistujúcej Organizácie africkej jednoty, ktorá vznikla ako reakcia na koniec kolonizácie v Afrike. Jednota je aj hlavným motívom spoločného sviatku Afričanov a oslavy kontinentu so spoločnou minulosťou a nádejami. Snahou organizátorov je upozorniť na aktuálne témy ako tolerancia, interkulturalita a migrácia, no najmä znižovať strach z nepoznaného a búrať stereotypy o africkom kontinente prostredníctvom skutočných príbehov Afričanov žijúcich na Slovensku.