rozpocet ekonomikaŠtvorica občianskych projektov získala dôveru Banskobystričanov a z mestskej pokladnice na ich realizáciu poputuje takmer 20-tisíc eur. Vyčlenenie sumy z mestskej pokladnice, o ktorej rozhodnú občania, schválili mestskí poslanci ešte minulý rok.

O rozdelení participatívneho rozpočtu rozhodli najmä tí Banskobystričania, ktorí sa zúčastnili verejného hlasovania 22. mája. Účastníci tohto diskusného stretnutia odhlasovali, že ich hlasy budú mať väčšiu váhu, než názor hlasujúcich v ďalšej etape priebehu ankety o výber najlepších projektov. Hlasovací poriadok totiž mestskí poslanci v schválenom štatúte neupravili.

So zvýhodnením zúčastnených občanov síce počítal aj prípravný výbor a aktivisti pripravujúci participatívny rozpočet, no návrh na hlasovanie pre tri projekty s váhou hlasov tri, dva a jeden neprešiel. Zúčastnení si odhlasovali návrh návrh, podľa ktorého mohli udeliť až deväť hlasov. Tie rozdeľovali v pomere päť, tri a jeden hlas, pre prvý, druhý a tretí vybraný projekt.

Zúčastnené plénum zároveň nesúhlasilo, aby mali aj hlasujúci v klientskom centre Mestského úradu rovnaké hlasovacie právo. V priestoroch mestského úradu už mohli zúčastnení Banskobystričania udeliť len jeden hlas pre jeden vybraný projekt. Hlasovanie bolo ukončené minulý týždeň, v piatok 6. júna.

Sportovy den Kralova, ihrisko Radvan, Banska Bystrica, 7.9.2013Najviac hlasov tak získal projekt Športovo-spoločenského dňa v Radvani-Kráľovej, na ktorý poputuje maximálna možná suma 5-tisíc eur. Viac než tritisíc eur z tejto sumy ale organizátori podujatia plánujú použiť na kúpu veľkoplošného stanu, takzvaných pivných súprav, stoličiek, kotlov či trampolíny.

Tie by sa následne mohli využívať aj na ďalších podujatiach. Projekt získal celkom 343 hlasov, z toho 337 na spomenutom verejnom hlasovaní a šesť v schránke klientskeho centra MsÚ.

Päťtisíc eur schválili Banskobystričania aj pre projekt Leto – Kultúra pre všetkých. Suma sa rozdelí pre hudobný festival Rockscape, Urpín fest, projekt Kino v bazéne, Zabookujte si baštu či fotografické a výtvarné dielne.

Rovnaká suma poputuje aj na obnovu bývalej zbrojnice v Iliaši, kde vznikne komunitné centrum. Presne 4712,76 € pripadne z participatívneho rozpočtu na projekt  Florbal – cesta k pohybu a zdraviu. Tie plánuje tunajšie OZ Fair play sports investovať do kúpy mantinelov. Tie zatiaľ tunajší florbalisti nemali k dispozícii, a nemohli sa tak tomuto športu plnohodnotne venovať.

Kompletné výsledky sú zverejnené na stránke banskobystrického participatívneho rozpočtu. O hlasy Banskobystričanov sa uchádzalo celkom 31 projektov.