V utorok 11. decembra sa opäť budú odkrývať tajomstvá depozitu Stredoslovenského múzea. Tentoraz sa bude hovoriť o jednom z najlepších uhorských zlatníkov Samuelovi Libayovi.

Samuel Libay s bustou cisára Františka.

Pri pohľade z okna sa môže zdať, že ulice miest sa odeli do zlata. Všade žiaria vianočné svetlá, sviece, ligotavé ozdoby. Aj decembrové odkrývanie tajomstiev depozitu Stredoslovenského múzea (SSM) sa bude niesť v rovnako honosnom duchu. Historik Filip Glocko porozpráva v Thurzovom dome o jednom z najlepších uhorských zlatníkov, ktorý tvoril svoje umelecké diela práve v Banskej Bystrici. Posledná tohtoročná prednáška z cyklu Čo sa skrýva  v depozite bude venovaná životu a dielu banskobystrického zlatníka Samuela Libaya. Uskutoční sa v utorok 11. decembra o 17:00 h v Thurzovom dome.

Samuel Libay bol významnou osobnosťou mesta pod Urpínom. Počas svojej zlatníckej kariéry sa vypracoval až na cechmajstra a vychoval viacerých budúcich zlatníkov. Svojím dielom dokázal nenahraditeľnosť a jedinečnosť ručnej zlatníckej práce v období, keď v súťaži s lacnejšou strojovou výrobou strácala svoju pozíciu. Jeho práca svedčí o poctivej remeselnej príprave, je dôkazom jeho zručnosti, zlatníckeho majstrovstva, ale aj schopnosti umeleckého pozorovania. Aj jeho zásluhou sa dostala Banská Bystrica do širšieho európskeho povedomia.

Viaceré úžitkové aj umelecké predmety z dielne Samuela Libaya sa nachádzajú v slovenských a maďarských múzeách, ale aj v súkromných zbierkach zberateľov.

„Libay sa pri tvorbe svojich diel inšpiroval najmä prírodou a jeho jemná technika filigránu pripomína krehké japonské umelecké diela. Technikou podobnou benátskej či bruselskej čipke vyrábal aj drobné ozdobno-úžitkové predmety ako spony, ihlice, brošne, vinety, schránky či krstné medailóny, ale aj veľké plastiky a busty. Medzi jeho vrcholné diela patria Glabitsov pokál (1835), filigránová soška cisára Napoleona I. (1847) a filigránová busta cisára Františka I. (1840),“ hovorí Filip Glocko, ktorý začiatkom budúceho roka (24. január 2019) uvedie v Thurzovom dome do života rozsiahlu monografiu o Samuelovi Libayovi.

Zlatnícke skvosty z depozitu Stredoslovenského múzea ukončia tretí ročník cyklu prednášok Čo sa skrýva v depozite. Prvé odkrývanie tajomstiev depozitu SSM v novom roku sa uskutoční 19. februára. Na tému Spod šikovných rúk budú hovoriť reštaurátor Miloš Packa a konzervátorka Jana Packová.