Po tom, čo nás tento týždeň opustil rodák z Hronca Ladislav Chudík, Slovensko prichádza o ďalšieho skvelého herca Ivana Palúcha.

ivan paluchLen prednedávnom oslávil svoje jubileum 75 rokov a na filmovom chodníku pred bratislavským Mestským divadlom Pavla Országha Hviezdoslava mu bola slávnostne odhalená pamätná dlaždica. V piatok však celé Slovensko zasiahla krutá správa o smrti herca, ktorý úžasne stvárnil postavu princa Bajaju či legendárneho Adama Šangalu.

Ivan Palúch sa narodil 20. júna 1940 vo Zvolene. Neskôr študoval herectvo, avšak kvôli chorobe musel školu po dvoch rokoch opustiť. Herectvu sa však venoval aj naďalej a v roku 1960 sa stal členom divadla v Spišskej Novej Vsi, neskôr pôsobil v Činohre Divadla Jonáša Záborského v Prešove, v divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene či v pražskom Divadle na Zábradlí. Bol najmä slávnym filmovým hercom, zapísal sa do dejín viacerých zahraničných produkcií. Jeho ďalšiu kariéru však výrazne ovplyvnil socialistický režim, proti ktorému sa postavil a postupne bol nútený herectvo zanechať. Angažoval sa počas udalostí Novembra 1989. Väčšina života herca je spojená s Banskou Bystricou, kde roky žil a bol napríklad jedným zo zakladateľov Akadémie umení. Život herca Ivana Palúcha dokumentuje napríklad dokument Českej televízie 13. komnata z roku 2011.

Celá redakcia vyjadruje úprimnú sústrasť jeho blízkym.