Šestnásty ročník cykloturistického maratónu sa uskutoční už počas najbližšej soboty 5. augusta. Štart i cieľ maratónu bude v Liptovskom Mikuláši, rodisku Martina Rázusa.

Podobne ako po minulé roky, aj tento rok cykloturistický maratón povedie známou trasou z Liptovského Mikuláša cez Čertovicu, Brezno, Banskú Bystricu a Donovaly. Celá trasa predstavuje dĺžku 182 kilometrov. Účastníci maratónu si však môžu vybrať aj zo štyroch kratších etáp, ktorými sú Liptovský Mikuláš – Brezno, Liptovský Mikuláš – Banská Bystrica, Brezno – Banská Bystrica a Brezno – Liptovský Mikuláš.

Registrácia turistov, ako aj cyklistov prebehne v deň podujatia na mieste štartu, a to od ôsmej hodiny ráno. Štart podujatia organizátori naplánovali na 8.45 hod, pri rodnom dome Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši – Vrbici.

Na celej trase sa uskutočnia aj dve zastávky. Prvá zastávka prebehne v Brezne pri pomníku Martin Rázusa, kde bude pre účastníkov pripravené i malé občerstvenie. Druhou zastávkou sa stane hrob Martina Rázusa v Banskej Bystrici. Samotný cieľ maratónu bude pri pamätníku Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši. Do cieľa by sa všetci zúčastnení mali dostať približne o pol siedmej večer.

Spestrením podujatia budú aj dve súťažné etapy. Prvá etapa povedie z Kráľovej Lehoty na vrch Čertovice a druhá z Liptovského Michala do Andíc. Súťaž sa uskutoční v dvoch vekových kategóriách, a to do 35 a nad 35 rokov. Prví traja v každej kategórii získajú finančné odmeny. Vyhlásenie výsledkov bude uskutočnené v závere podujatia v Liptovskom Mikuláši.

Cykloturistický maratón Po stopách Martina Rázusa tento rok významne podporila aj Banská Bystrica. Tradične podujatie podporujú mestá Liptovský Mikuláš a Brezno, ŠK Leader Fox bike, Vitalit s.r.o., Klub Martina Rázusa Maroško Brezno a CZ ECAV Brezno.