Takmer 140 pretekárov z 23 tímov z Európy a Ázie, medzi ktorými nechýbajú ani rezervné a mládežnícke tímy známych tímov z ProTour, sa už o niekoľko dní postaví na štart 59. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Chýbať medzi nimi nebude ani CK Banská Bystrica.

cyklisti, cyklistika, Okolo Slovenska 2009 - FRV rámci prvej oficiálnej etapy tohtoročných pretekov Okolo Slovenska čaká v stredu cyklistov 181-kilometrov dlhá etapa zo Šiah až do Telgártu po slovenskej „Route 66“, respektíve ceste I/66. Na trati sú pripravené štyri rýchlostné prémie, a to v Krupine, Zvolene, Banskej Bystrici a Brezne. Špurtéri na čele preteku tak o body zabojujú aj na banskobystrickom Námestí SNP. Štart etapy je naplánovaný na 12-tu hodinu, a Banskou Bystricou by tak peloton mohol prejsť približne krátko po 14-tej hodine.

Na banskobystrické námestie vojdú cyklisti bránou z Národnej ulice a cez Námestie SNP, kde zabojujú o spomenutú prémiu a následne Námestie Štefana Moyzesa, budú pokračovať Hornou ulicou na Partizánsku a ďalej smerom na Brezno. Vodiči motorových vozidiel sa kvôli pretekom musia vyzbrojiť trpezlivosťou a pripraviť na krátkodobé uzávierky miestnych komunikácií, ale aj obmedzenia v rámci hlavného cestného ťahu v čase prejazdu pretekárov.

V ďalších dňoch potom pretekárov čaká etapa pod Tatrami, následne sa spodnou trasou cez Podpoľanie vrátia cyklisti na stredné Slovensko do Žiaru nad Hronom, odkiaľ sa v rámci ďalšej etapy presunú na Považie. Preteky vyvrcholia v nedeľu 14. júna v Bratislave.

Umiestnenie rýchlostnej prémie v Banskej Bystrici podporila tunajšia samospráva sumou 15-tisíc eur. S dotáciou súvisí prísľub Slovenského zväzu cyklistiky o umiestnení úvodného prológu, predstavenia tímov ako aj štartu prvej etapy v Banskej Bystrici pri budúcoročnom 60. ročníku pretekov Okolo Slovenska.