Dukla Banská Bystrica odštartovala sezónu po koronakríze za hranicami Slovenska viacerými úspechmi. Na etapových pretekoch „In the footsteps of the Romans,“ ktoré prebiehali v dňoch 25. až 26. júla, si druhú etapu podmanil Martin Vlčák. Lukáš Kubiš si z pretekov kategórie UCI 2.2 odnáša dres lídra bodovacej súťaže a Martin Haring dres lídra vrchárskej súťaže. Ich úspechy dopĺňa i spoločný zisk 28 bodov UCI.

V chaose okolo koronavírusu sa pomaly rozbieha i medzinárodná sezóna. Je sprevádzaná množstvom mylných informácií v našich médiách o aktualitách tej ktorej krajiny, nejasností ohľadom situácie pretekárov po návrate, rovnako i opatrnosťou a odskakovaním organizátorov od preložených pretekov. V neistote ako pobyt na pretekoch vonku ovplyvní jazdcov po príchode na Slovensko, odcestovala na dva dvojkové etapáky do Bulharska i šesťčlenná partia cyklistickej Dukly v zložení Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Lukáš Kubiš, Martin Haring, Martin Vlčák a Pavol Rovder.  V dňoch 25. až 26. júla sa postavili na štart „In the footsteps of the Romans,“ na ktorých Cully minulý rok vyhral etapu a Bellan vybojoval celkové 3.miesto.

Od prvých kilometrov rímskych stôp sa išlo veľmi rýchlo, tvorili sa úniky a následne spájali. Vo viacerých sa objavili i naši jazdci práve v kolách, kedy mohli bodovať na prémiách. Počas etapy ich čakali 3 rýchlostné a 1 horská prémia. Hneď prvú sa podarilo pokoriť Lukášovi Kubišovi, ako  druhý v poradí bral body Cully. Cully zvíťazil na druhej rýchlostnej prémii a bral body i v tretej, čím si vybojoval dres lídra bodovacej súťaže a v závere sa mu podarilo ešte zašpurtovať do cieľa na 3. mieste. Stúpanie k Bansku si ustrážil Martin Haring, ktorý si víťazstvom na tejto prémii zabezpečil dres lídra vrchárskej súťaže. Prvenstvo v etape vybojoval poľský pretekár Norbert Banaszek.

I druhá etapa bola plná atakov, s napínavým priebehom až do samého konca. Jazdci Dukly opäť aktívne tvorili priebeh pretekov. Hneď na začiatku sa v úniku objavil Lukáš Kubiš, ktorý bojoval o zelený dres. Víťazstvom na prvej a bodovaním na druhej rýchlostnej prémii sa posunul na miesto lídra bodovacej súťaže, z ktorého odsunul svojho tímového kolegu Jána Andreja Cullyho. Martin Haring si bez problémov ustrážil vrchársku prémiu. Po nej sa tempo mierne upokojilo a balík sa spojil. V naoko pokojnej situácii zaútočila dvojička Vlčák – Brit Hollyman. Keďže neboli zaujímaví z hľadiska prvej desiatky celkového poradia, pelotón im doprial náskok. To však ešte netušili, s kým majú dočinenia. Dvojica vzorne spolupracovala, a tak si únik udržali až do konca. Tri kilometre pred cieľom Martin Vlčák ešte pridal tempo a pásku v cieľovom stúpaní preťal ako víťaz. Na konto si tak pripísal prvé UCI víťazstvo v kariére. Vrchársky dres vybojoval Martin Haring.

Ján Andrej Cully sa v celkovom poradí posunul o priečku nižšie, na 4. miesto, v súťaži tímov zas Dukla na najvyššiu pozíciu. Celkovo si z prvého bulharského podujatia Slováci odnášajú 28 bodov UCI.

„Sme radi, že sme sa sem dostali v tomto zlom čase na preteky. Vieme, že Bulharsko nemáme u nás v zelených krajinách. Nebolo jednoduché sem cestovať, museli sme zvažovať rôzne alternatívy aj zostavy. Chceli sme sem ísť, vlani sa nám tu darilo. Stanovili sme si ciele, ktoré sme chceli plniť. To sa nám darilo. Dnes všetci plnili čo mali. Mrzí nás, že sme si neudržali celkové pódium. Ale Martin dnes bojoval fantasticky. Veril si, mal dobré nohy. Na prvý nástup ešte jeho súper reagoval, ale na druhý už nie. Prišiel sólo, a tak mohol aj dvíhať ruky. Veľmi sa z toho tešíme a máme skvelú náladu. Verím, že to chlapcov motivuje – že ak sa chce, nešpekuluje sa, dajú sa robiť veľké veci. Mladí vidia, že dá sa čokoľvek, ak sa chce. Pokračujeme ďalej, budeme bojovať na etapáku Okolo Bulharska,“ zhodnotil preteky Martin Fraňo, športový riaditeľ.

„Po oba dni sme podali dobrý tímový výkon, každý bol tam, kde mal byť a hneď sa to prejavilo vo výsledkoch. Ja som dnes zobral jednu horskú prémiu, keď sme dostihli Lukášov únik a stačilo mi to na celkový zisk dresu. Rexo (Martin Vlčák, pozn. red.) parádne, my sme mohli ešte trošku lepšie zvládnuť záver,“ povedal po podujatí Martin Haring.

Ich slová dopĺňa i dnešný víťaz etapy, Martin Vlčák: „Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo vyhrať na prvých UCI pretekoch v živote. Dúfať, že by únik vydržal, som začal posledných 15 kilometrov pred cieľom. V závere som nevedel ako to dopadne, ale kolegovi z úniku došli sily, a tak som mu nastúpil 3 km do cieľa. Potom už to bolo len o tom ísť do cieľa na doraz. Na celom etapáku sme jazdili všetci veľmi aktívne, čo sa nám vyplatilo.“