Ponuka podujatí na víkend je opäť „požehnane“ pestrá – žánrovo aj geograficky. Už tradične bude rušno v banskobystrickej Záhrade ale aj na námestí, na Španej Doline či na Donovaloch. Do Telgártu vás možno zlákajú čučoriedkové koláče, do Jasenia baranie hody. A môžete sa pokochať aj pohľadom z Hodinovej veže. 

Hodinová veža opäť otvorená

Banskobystrická šikmá Hodinová veža bude od piatku  8. augusta opäť otvorená. Prekrásny výhľad, ktorý poskytuje, je po jej rekonštrukcii umocnený možnosťou detailného pozorovania okolia prostredníctvom ďalekohľadu inštalovaného na ochodzi. 101 schodov vo veži si môžete vyšliapať každý deň od 10. do 19. hod.

Víkend v Záhrade CNK

Divadlo utlačovaných (SK/CZ)

Piatok 8. augusta o 14.30 hod.

Zahrada Divadlo utlacovanychSledujete divadelné predstavenie a máte pocit, že ten príbeh je vystrihnutý z vášho života a zrazu máte chuť alebo potrebu zmeniť jeho dej. Túto príležitosť ponúka práve Divadlo utlačovaných. Je to metóda práce so skupinou, ktorá využíva životné príbehy a konkrétne životné skúsenosti účastníkov s rôznymi formami spoločenského útlaku.

Jedinečné predstavenie členov občianskeho združenia ARA ART z Česka a mladých rómskych aktivistov zo Slovenska poskytne divákom priestor zamyslieť sa, diskutovať, ale najmä zmeniť osud hlavného protagonistu tým, že vstúpia do samotného deja.

Predstavenie sa hrá v rámci festivalu Ľudia z rodu Rómov a je súčasťou projektu ZAhradA. Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajskom a Nórskom prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

DUBový projekt Juju Planet Dub

Sobota 9. augusta o 10. hod.

DUBovy projekt Juju Planet Dub je multižánrový projekt, pozostávajúci zo samotného producenta, vlastným menom Jozef Hnidzik, ktorý vo svojej tvorbe dáva prísne najavo, že inklinuje k folklórnej tvorbe s ľahkým nádychom world music v kombinácii s DUBom a prvkami eletroniky. Vďaka hudobníkom, ktorí s nástrojmi sprevádzajú JUJU PLANET sa môžete tešiť na pozitívnu vlnu muziky, ktorá vás zaručene roztancuje. Jeho vystúpeniu bude počas dňa predchádzať program so zaujímavými workshopmi, premietanie filmov, grilovačka na záhrade.

Spontánny tanec v Záhrade

Nedeľa 10. augusta o 17. hod.

V nedeľu si v Záhrade môžete slobodne zatancovať a naladiť sa pohybom na seba a svoje potreby. Hudba je inšpirovaná Tancom piatich rytmov.

Ľudia z rodu Rómov

Banská Bystrica, piatok a sobota 8. a 9. augusta

ludia z rodu RomovV piatok a v sobotu vrcholí v Banskej Bystrici podujatie Ľudia z rodu Rómov, ktoré sa začalo v stredu (vo štvrtok sa konalo vo Zvolene. V piatok, okrem už spomenutého Divadla utlačovaných (Záhrada CNK), sa na Námestí SNP uskutoční aj Živá knižnica (od 11. hod.). V nej budete mať možnosť vybrať si knihu, ktorá je živá, rozpráva, počúva a odpovedá na otázky. Večerný koncert modernej a tradičnej rómskej hudby v Misijnom dome bude dvojhodinovým maratónom spevu, hudby a tanca. Predstavia sa populárni rómski interpreti zo Slovenska a Česka (od 19. hod.).

Podujatie ukončí v sobotu Galakoncert v Ministry of Fun. Začiatok o 15. hod. Čítajte viac na aj v našom predchádzajúcom článku.

Výstava – Ručne maľované mapy

Europa SC Zvolen, do 31. augusta

Až do konca augusta si vo zvolenskej Europa SC môžete pozrieť výstavu tridsiatich vybraných originálnych obrazov, ktoré tvoria základ maľovaných máp. Niektoré originály sú aj na predaj. Je to prvá výstava svojho druhu na svete! Originalita tvorená srdcom…

Koliba Goral Donovaly

Piatok a sobota 8. a 9. augusta

Možno viete, možno nie, že posedenie na Kolibe Goral na Donovaloch vám počas víkendov spríjemní hudba aj ľudová umelecká tvorba. Tento piatok od 18. hod. bude do spevu aj do tanca hrať ľudová hudba Hron. V sobotu od 12. hod. si môžete pozrieť prácu ľudového rezbára z Oravy Stanislava Ondríka a tiež sa môžete naučiť maľovať medovníky.

Očovská Hruda

Piatok až nedeľa 8. až 10. augusta

Jedenásta medzinárodná prehliadka tradičnej ľudovej kultúry sa tento víkend koná v Očovej. Viac o podujatí sa dočítate aj v našom článku.

Víkend v Banskej Štiavnici

Banská Štiavnica je od Bystrice čoby kameňom dohodil. A keby hneď sa v nej nič nedialo, má čo ponúknuť všetkým ľudským zmyslom, očiam zvlášť. V Štiavnici sa však furt niečo deje a výnimkou nie je ani tento víkend.

Maliarske sympózium s vernisážou

Banská Štiavnica a okolie, do nedele 10. augusta

Banska stiavnica Maliarske SympoziumOd utorka je v meste a okolí maliarske sympózium. Maľuje a kreslí sa v prírode aj v historických častiach mesta. Sympózium sprevádza kultúrny program – koncert bluesmenky roka Zuzany Suchánkovej (v sobotu o 19. hod. v kaplnke Kammerhof), sakrálne piesne a operetné melódie Gejzu Dusíka ( v nedeľu o 10. hod. v Kostole sv. Alžbety). Vernisáž výstavy sa uskutoční v nedeľu o 15. hod. v Kultúrnom centre (pri pomníku A. Kmeťa). 

Nočné prehliadky Starého zámku

Piatok 8. augusta

A keď už budete v Štiavnici, zájdite na Starý zámok. V piatok 8. augusta tu môžete zažiť netradičnú nočnú prehliadku. Vstupy sú o 20.30, 21.00, 21.30 a 22. hod. a sprevádzať vás bude Historické hudobné a divadelné združenie TORMEN. 

Minulosť v zámockých záhradách

V záhradách Starého zámku sa počas leta, každý deň okrem utorka (od 10.30 do 17. hod.), môžete stať súčasťou príjemnej atmosféry z dôb dávno minulých – maľba, kresba, výroba šperkov, výrobky z kože, razenie mincí, sekanie mečom, streľba z kuše aj luku, mletie múky… Na prechádzky po zámockých záhradách vás pozýva Banskoštiavnický remeselný cech.

Výstava – Počítače 70-tych rokov

Europa SC Banská Bystrica, do 17. augusta

Zaujímavú výstavu si v týchto dňoch môžete pozrieť v banskobystrickej Europe SC. O výstave, ktorá približuje výpočtovú techniku a elektrotechniku z posledných dvoch dekád 20. storočia, sa viac môžte dozvedieť z našej reportáže.

Jasenské baranie hody

Sobota 9. augusta od 8.30 hod.

V hostinci U Daučíkov v Jasení sa v sobotu bude hodovať. A nie hocijako. Súťažiť sa bude vo varení tradičných jasenských „baraních hŕč“. V Jasení na vás čakajú aj ďalšie súťaže, pre deti aj pre dospelých a sprievodný program, v ktorom okrem iných zaspieva aj Peter Cmorík (o 16. hod.).

Čučoriedkový deň v Telgárte

Sobota 9. augusta od 11. hod.

Telgart cucoriedkový denAk máte radšej sladké, vyberte sa na výlet do Telgártu. Okolie tejto horehronskej obce patrí medzi známe čučoriedkové lokality a tak je celkom prirodzené, že v sobotu sa v Telgárte bude súťažiť o najlepší čučoriedkový koláč a likér. Piecť sa bude od 11. hod. pred Kultúrnym domom a nebude chýbať ani muzika a ďalšie špeciality.

Flašinetiáda na Habakukoch

Donovaly, sobota a nedeľa 8. a 9. augusta

V Dobšinského rozprávkovom svete Habakuky budú počas víkendu znieť flašinety. Tretieho Medzinárodného stretnutia flašinetárov sa zúčastnia flašinetári zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Slovinska a Francúzska. Na javisku a v domčekoch sa budú hrať slovenské ľudové rozprávky, v domčeku Negrambľoš budú tvorivé dielne, predstavia sa šikovní remeselníci – kováč a zvončekár, v oddychovej zóne budú preliezačky, hojdačky a mini zoo. V kolibe Bača&Drak si môžete pochutnať na Valibukových silobuškách či Silobuškách strapatých… Habakuky sú otvorené od 10. do 18. hod.

Tekvicová zábava a Faklcúg na Španej Doline

Sobota 9. augusta od 19. hod.

spania Dolina FaklcugTradičnú tekvicovú zábavu, ktorú organizuje špaňodolinský Penzión Klopačka, otvorí o 19. hod. detská diskotéka. Zábava pre dospelých sa začne o 20. hod., do tanca aj na počúvanie bude hrať skupina Durexx. Samozrejme, nebude chýbať ani tradičný pochod permoníkov po halde nad Špaňou Dolinou – Faklcúg. Ten sa začne o 20.30 hod. V nedeľu o 11. hod. sa v kostole koná slávnostná banícka omša.

Čert a Káča v Podlaviciach

Nedeľa 10. augusta o 18. hod.

Ďalší zo série banskobystrických sídliskových večerníčkov bude túto nedeľu v mestskej časti Podlavice. Deti poteší Divadlo Clipperton s českou ľudovou rozprávkou Čert a Káča.

Letavy – Letný tábor umenia

RS Kokava – Línia, 10. až 17. augusta

V nedeľu sa začína 29. ročník Letného tábora umenia LETAVY. Koná sa v prekrásnej prírode Stolických vrchov v rekreačnom stredisku Kokava – Línia. LETAVY sú stretnutím ľudí, ktorí majú k umeniu blízko, ale nie je ich profesiou, ľudí, ktorí hľadajú cestu ku krásnu a potrebujú usmerniť, ľudí ktorí už vedia kam smerujú, ale hľadajú nové cesty k dosiahnutiu cieľa. Týmto cieľom je výtvarný, divadelný, literárny, fotografický, tanečný a hudobný spôsob komunikácie… Letavy potrvajú do 17. augusta.