Ak mal Lenin v niečom pravdu, bola to jeho slávna veta: „Učiť sa, učiť sa, učiť sa.“ A najlepšie sami. Samovzdelávanie je to najlepšie, čo môžete urobiť. S tým vám pomôžu knihy, blogy, workshopy, prednášky či kurzy. Dnes niektoré z týchto vecí môžete mať už aj zadarmo. Stačí len vedieť, kde hľadať a čo sa chcete naučiť. Na internete sa však dnes môžete naučiť prakticky všetko od výroby nábytku až po programovanie. A práve to, kde sa môžete naučiť užitočné veci, vám prezradí tento článok.

webstránka, internet ccNaučte sa programovať

Aby ste sa na začiatku ponorili do problematiky, s tým vám pomôžu knihy o programovaní. Spoznáte rôzne programovacie jazyky, funkcie, spôsoby, ako riešiť problémy a podobne. Teórie však veľa nepotrebujete, všetko je to o cvičení. Ako hovorím Malcolm Gladwell, expertom na niečo sa stávate až vtedy, keď máte za sebou minimálne 10-tisíc hodín tréningu. A kde môžete trénovať? Skvelou stránkou je Codecademy.com, kde sú zadarmo kurzy programovania v rôznych jazykoch ako HTML, JavaScript, Python či Ruby. Jednoduchá a zábavná forma vás postupnými krokmi naučí ovládať jednotlivé operácie.

Naučte pracovať s Photoshopom

Naučiť sa pracovať s Photoshopom nie je nič zložité, hoci to nazačiatku tak vyzerá. Stačí vám estetické cítenie, trpezlivosť a pochopiť základné funkcie. Tie vám najlepšie prezradia knihy o grafickom designe, kde budete vedený pekne za ručičku krok po kroku. Ale to je dobré, na začiatku sa vám to zíde. Potom však môžete zapnúť videá na Youtube, kde budete sledovať návody od najväčších majstrov. Lepšia škola neexistuje. Len pamätajte na jednu vec – buďte trpezlivý.

Naučte sa jazyky

Naučiť sa jazyk, môžete aj vy sami. Najdôležitejšie, čo musíte robiť, je neustále si rozširovať slovnú zásobu. Lebo o tom to je – poznať čo najviac slovíčok, oni sa vám potom už v hlave pospájajú samé. Môžete siahnuť po knihe pre samoukov alebo začať na internete. Existujú na to skvelé stránky, ktoré máte opäť zadarmo – Duolingo, Memrise či Lingvist. Všetko je to učenie sa hravou formou. Dôležité je len vytrvať a mať chuť sa zdokonalovať. Pri dnešných možnostiach by to bola škoda nevyužiť.