Mnohí Banskobystričania už majú každý tretí štvrtok v mesiaci vyhradený v kalendári pre Bystrickú hodinku. Toto podujatie prináša nielen Bystričanom poriadnu porciu zaujímavostí z  bohatej histórie mesta.

BH_8Májová Bystrická hodinka bola netradičná. Konala sa v teréne. Keďže sa prednášajúci, historik, publicista a profesionálny sprievodca cestovného ruchu Jozef Ďuriančik, venoval téme mestského opevnenia a hradieb, bolo veľmi prospešné pozrieť si ich priamo v meste. Tejto, siedmej „hodinky“, sa zúčastnilo vyše 70 ľudí. Prilákala nielen tradičných návštevníkov ale aj mamičky s deťmi, seniorov či zaľúbené páriky. S mapkou v ruke prešli okruh vnútorného opevnenia a zakreslili si miesta, kde kedysi stáli mestské hradby a bašty. Z celkového počtu 18 bášt sa dodnes zachovalo už len sedem. Zaujímavé bolo vidieť ešte existujúce mestské hradby v Katovnej ulici a na Fortničke, ako aj „trasu“ niekdajšieho mestského opevnenia. Pán Ďuriančik sa za svoju vyčerpávajúcu a pútavú prednášku dočkal obrovského potlesku a chvály od zúčastnených milovníkov histórie. Júnová, už ôsma Bystrická hodinka, zavedie návštevníkov do banskobystrických kostolov. Na tomto virtuálnom putovaní ich bude sprevádzať archeologička Marta Mácelová.

„Dozvieme sa históriu nielen rímskokatolíckych kostolov, ktoré stoja a stáli na území nášho mesta, ale aj evanjelických kostolov a židovských synagóg,“ hovorí Diana Javorčíková z Banskobystrického okrášľovacieho spolku.

Aktuálna Bystrická hodinka sa koná opäť v Šport bare na Dolnej ulici, vo štvrtok 16. júna od 18. hod. Vstup voľný!