Hoci je zlatá éra fajok z morskej peny už dávno minulosťou, vybrané exponáty zo zbierkového fondu Stredoslovenského múzea vzbudzujú zvedavosť a záujem návštevníkov dodnes. Práve preto už v utorok 16. mája o 17 – tej hodine návštevníci Matejovho domu prostredníctvom prednášky Biele striebro v zbierkach SSM spoznajú túto netradičnú pomôcku pre fajčiarov, ktorú si v minulosti nemohol každý dovoliť.

Podľa Filipa Glocka existuje viacero verzií o existencii fajok z morskej peny v Európe. Viaceré z nich sú dnes považované skôr za legendy, než reálne príbehy doložené historickými faktami.

Spomína sa, že pri obliehaní Viedne sa tureckí dobyvatelia posilňovali dúškami dymu z fajok, ktoré boli vyrobené z morskej peny. Keď potom porazení opúšťali mesto, niekoľko v zmätku zabudnutých fajok sa stalo vojnovou korisťou viedenských obrancov.

Ďalšia z legiend uvádza, že v roku 1760 veľvyslanec Márie Terézie v Turecku obdržal od istanbulského sultána dar v podobe bloku morskej peny. Keď sa neskôr vrátil do Budapešti, zveril ho jednému remeselníkovi, ktorý bol známy tiež svojím rezbárskym umením. Ten sa rozhodol z podivuhodného nerastu vyrobiť okrem iných dekoračných predmetov aj dve fajky. Nielen Filip Glocko, ale aj ďalší historici sa domnievajú, že najbližšie k pravde má historka o peštianskom šusterovi, ktorému sa pripisujú zásluhy objavenia morskej peny ako materiálu, ktorý je vhodný aj  pre fajkárstvo. Na spiatočnej ceste z misie v Turecku v roku 1723 vystavoval kus morskej peny a dal zhotoviť z tohto jedinečného materiálu dve fajky.

Proces ťažby morskej peny je však nielen časovo, ale aj finančne náročný. Aby bol získaný skutočne kvalitný materiál, musí sa veľmi pozorne oddeliť minerál od horniny, pričom vzniká veľké množstvo odpadu. „Morská pena nevykazuje rovnaké vlastnosti a kvalitu, a preto by mali fajnšmekri rozoznať i jej umelé varianty,” zdôrazňuje historik Filip Glocko.