Každý majiteľ domu chce, aby jeho obytný priestor bol nielen čo najfunkčnejší, ale aj čo najštýlovejší. Niektorí ľudia zveria zariadenie svojho domova profesionálnemu interiérovému dizajnérovi, ale niektorí majú väčší záujem vytvoriť si svoje vlastné jedinečné prostredie sami. V tomto článku sa pozrieme na to, ako dosiahnuť, aby váš domov pôsobil štýlovo a príjemne.

Ako začať?

Pri plánovaní nového priestoru si skúste v mysli predstaviť konečný výsledok. Nebojte sa použiť rôzne materiály, farby, textúry – to vám umožní zvýrazniť každú oblasť a ozvláštniť ju.

Interiér nebude pôsobiť veľmi štýlovo, ak bude v miestnosti príliš veľa zbytočných predmetov. Ak máte málo miesta, využite každý meter štvorcový naplno. Vo všeobecnosti je najlepšie vyhnúť sa zbytočným veciam, pretože poriadok v domácnosti vždy robí človeka harmonickejším.

Štýlový interiér nemusí byť drahý. Teraz môžete nájsť lacný, ale vysoko kvalitný nábytok z mangového dreva. Aj skromne veľká miestnosť môže byť štýlová. Ak použijete niekoľko veľkých kusov v malej miestnosti, vytvoria ilúziu, že miestnosť je o niečo väčšia, než v skutočnosti je.

Prečo si vybrať nábytok z mangového dreva?

Drevo z mangovníka sa považuje za veľmi udržateľné a šetrné k životnému prostrediu, pretože sa ťaží až po skončení života stromu, ktorý produkuje ovocie. Preto sa na výrobu dreva, ktoré sa čoskoro stane sterilným, používajú len zrelé stromy. Vďaka svojej vysokej udržateľnosti a ekologickej šetrnosti je najlepšou voľbou dreva na výrobu domáceho nábytku pre ľudí, ktorí berú vážne životné prostredie.

Ďalším dôvodom obľúbenosti mangového dreva je rozmanitosť farieb (sivá, žltá alebo zriedkavo ružová) a vzorov (brúsený, tmavší alebo svetlejší) v závislosti od povrchovej úpravy alebo povrchovej úpravy. To, ako tmavý bude vzor, však závisí od použitého moridla na povrchovú úpravu.

Mangové drevo sa transformuje z listnatých a pomaly rastúcich mangovníkov. Jeho listy sú silné a husté, čo vysvetľuje jeho vyššiu odolnosť. Životnosť mangového dreva však možno predĺžiť ochranným náterom.

V porovnaní s tvrdým dubovým alebo mahagónovým drevom ide o relatívne dostupnú a lacnejšiu možnosť. Ak chcete odstrániť prach z nábytku z mangového dreva, stačí ho utrieť vlhkou a mäkkou handričkou. Aby nábytok nevysychal, môžete použiť aj vosk.

Ako udržiavať nábytok z mangového dreva?

Na ochranu nábytku pred poškriabaním a škvrnami možno použiť prírodný vosk na obnovu a leštenie nábytku. Nepoužívajte drsné čistiace prostriedky (obsahujúce amoniak), pretože môžu absorbovať vlhkosť mangového dreva.

Silikónový vosk na drevo sa neodporúča, pretože môže spôsobiť rýchle vyschnutie nábytku. Nábytok pravidelne otáčajte, aby boli všetky kusy vystavené rovnakému množstvu svetla a vzduchu. Keď si všimnete škrabance, zakryte ich lakom alebo vhodnou farbou. Nábytok z mangového dreva neumiestňujte ku krbu, pretože teplo alebo vlhkosť môžu spôsobiť deformáciu dreva.

Mangové drevo prináša mnoho výhod pre spoločnosť a životné prostredie. Napríklad na rozdiel od iných stromov, ktoré sa rúbu len pre drevo, mangovníky sa recyklujú až vtedy, keď zostarnú a prestanú prinášať ovocie. Toto drevo môže nahradiť dubové a teakové drevo, čím môže zabrániť vyčerpaniu lesných zdrojov.