Zimu máme v plnom prúde a dokonca aj snehu nám je tento rok celkom dopriate (aspoň v určitých oblastiach). Možno nie výdatnou nádielkou, ale na druhej strane, sneží celkom pravidelne aj keď väčšinou v menších množstvách.

Cez zimu nemusíte len odhadzovať sneh

Niekomu sa môže zdať, že čo sa starostlivosti o záhradu týka, je toto obdobie akousi „dovolenkou“. Ak teda nerátame odhadzovanie snehu, keď je to potrebné, či vyberanie odpadového kalu z betónového septika, keďže to je činnosť, ktorá sa v prípade potreby musí urobiť nech je akékoľvek ročné obdobie. Ešteže ten septik nevyžaduje toľko starostlivosti ako jednoduchá jednokomorová žumpa.

Opak je však pravdou. Aj teraz, počas februára, je na záhrade čo robiť. Ak máte napríklad dvojročné rastliny pozakrývané vrstvou čečiny, môžete ich už sem tam odokryť, aby sa trochu „nadýchli“. Čo sa trávnika týka ak je zmrznutý, je dobré naň nešliapať (ak to nie je nutné). Mohli by ste tak poškodiť krehké steblá. Naopak ak už je pôda rozmrznutá, môžete na trávnik pridať jemný preosiaty kompost. Prípade môžete založiť trávnik nový.

Nesiľte to a počkajte si na pekné počasie

Rovnako je ideálny čas aj na orez stromov. Odstráňte nevhodné vetvy, ktoré sú suché, poškodené alebo zle rastúce. Teda ak ste im doteraz nevenovali pozornosť, keďže ste to kľudne mohli robiť aj v januári. Nemusíte však panikáriť, čas stále máte, ide však o to, aby niektoré vetvy nebránili na jar prenikaniu slnečných lúčov. Môžete aj zrýľovať záhony a pohnojiť pôdu v nich. Pred výsadbou ich povápnite páleným vápnom.

Pri všetkých prácach si však dávajte pozor na to, aby ste ich robili len vtedy, keď nebude mrznúť, aby ste rastlinám neuškodili. Rovnako nie sú na februárové práce v záhrade vhodné veterné dni. Nemusíte sa báť ak vhodné dni nebudú chvíľu „chodiť“. Väčšina prác je ideálna pre druhú polovicu februára, keď budú vhodnejšie podmienky. Alebo by aspoň mali byť.