Polícia v pondelok ukončila pátranie po odsúdenom Banskobystričanovi – hercovi Dušanovi Cinkotovi.

„Vzhľadom na to, že hľadaný Dušan Cinkota, v noci na dnes sám nastúpil do výkonu trestu v Bratislave, polícia po ňom končí pátranie,“ informovala médiá hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Štyridsaťdva ročný Cinkota, ktorý v minulosti pôsobil v Radošinskom naivnom divadle, Slovenskom národnom divadle, v bratislavskej Novej scéne a posledne v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, bol populárny aj ako dabingový herec. Úspešnú kariéru Banskobystrického rodáka od roku 2001 sprevádzajú problémy s drogami. Vtedy sa ocitol vo väzbe prvýkrát po tom, čo bol za prechovávanie drog odsúdený na dva roky. Vo väzení strávil trinásť mesiacov. Keď už všetko nasvedčovalo tomu, že sa stále populárny herec vrátil do normálneho života, v roku 2007 bol opätovne zatknutý za drogovú trestnú činnosť. V tomto prípade sa ale odvolával na spoluprácu s políciou, pre ktorú mal podľa vlastných slov pracovať ako informátor, čo najvyšší predstavitelia polície odmietli. Začiatkom tohto roku ho uznal za vinného najskôr bratislavský okresný súd a v odvolaní to potvrdil aj krajský súd v hlavnom meste. Ani týždeň po rozsudku, ktorý znel na odňatie slobody na osem rokov, však Cinkota do výkonu trestu nenastúpil, a tak po ňom polícia vyhlásila pátranie. Jeho miesto pobytu nebolo do pondelka známe.

Hneď po rozsudku sa na internete rozbehla petícia za udelenie prezidentskej milosti Cinkotovi, za ktorou stojí známy bratislavský herec Andrej Hryc a pripojili sa k nej aj ďalšie známe osobnosti. Celkovo ju podpísalo 13 811 ľudí a Hryc ju už odovzdal kompetentným úradom.