Už o niečo vyše týždňa, v pondelok 4. novembra, ponúkne kino CINEMAX Banská Bystrica priamy prenos Verdiho opery SICÍLSKE NEŠPORY, priamo z londýnskej Royal Opera House.

nespory_A4Verdi bol taliansky skladateľ a dirigent, predstaviteľ talianskej romantickej opery a zaraďujeme ho k najväčším svetovým operným skladateľom. Práve tento rok si pripomíname 200. výročie jeho narodenia. Stredobodom jeho opier je človek. Jeho estetickým krédom bola jednoduchosť, prirodzenosť a pravdivosť. Bol realistom, volil pravdivú charakteristiku a napriek zdanlivo naivným a konvenčným prostriedkom strhuje pravdivosť citového zážitku pátosom, silou vášne a ušľachtilosťou hudobnej krásy. Operná tvorba Giuseppe Verdiho vychádza z dvestoročnej tradície talianskej opery.

Royal Opera House prezentuje Verdiho veľkolepú operu SICÍLSKE NEŠPORY po prvýkrát v celkom novej produkcii. Antonio Pappano vedie hviezdne obsadenie, kde nechýbajú Bryan Hymel, Marina Polavskaya, Erwin Schrott a Michael Volle. Opera vznikla v Paríži v roku 1855 a bola tam aj po prvýkrát prezentovaná. Vtedy sa ňou inšpiroval aj slávny – pôvodom nórsky režisér Stefan Herheim. Významnú rolu tu hrá aj operný balet. Choreografiu pre tanečníkov z Royal Ballet a Royal Danish Ballet vytvoril Johann Kobborg. Príbeh je zasadený do vášnivej a dramatickej hudby, bohatej na jedinečné árie súboru s významnými zbormi. Prostredníctvom tejto monumentálnej opernej práce nám Herheim predvedie hranicu medzi realitou operného domu a snivými príbehmi opier, ktoré prezentujú.

SICÍLSKE NEŠPORY sú štvrtým zo série predstavení sekcií kín CINEMAX Artmax opera a Artmax balet. Prostredníctvom nich diváci v sezóne 2013/14 uvidia priame prenosy a záznamy opier a baletov z Royal Opera House v Londýne, Teatro Real v Madride či Dutch National Ballet v Amsterdame. Budú tak mať jedinečnú príležitosť vychutnať si kvalitné umenie v pohodlnom prostredí kina vo svojom meste. Diváci už mali možnosť v kinách v tejto sezóne vidieť balety Labutie jazero a Don Quijote a operu Turandot.

Lístky sú už v predaji na pokladniach multikina, alebo prostredníctvom internetu…