Zlepšenie postavenia tímu v tabuľke, postup do finále Slovnaft cupu a nadviazanie na zmysluplnú prácu s mládežou. To sú tri hlavné ciele futbalovej Dukly vyjadrené slovami generálneho riaditeľ klubu Tomáša Geista na predsézonnej tlačovej konferencii v priestoroch štadióna na Štiavničkách.

Dukla sa bude usilovať o ich naplnenie aj napriek tomu, že tím počas zimnej prestávky opustila dvojica strelcov. Citeľným bude najmä odchod desaťgólového Martina Jakubka. „Filozofia klubu je nastavená na vytváranie priestoru odchovancov a stotožnil som sa s ňou. Aj obmenený káder je dostatočne kvalitný na to, aby ciele dosiahol. Stále máme v tíme skúsených hráčov, popri ktorých budú môcť mladíci rásť,“ poznamenal tréner Štefan Zaťko.

Zimnú prípravu strávilo mužstvo v domácich podmienkach. „Kombinovali sme umelú trávu s posilňovňou. Tento rok sme sa zamerali na prácu s loptou. Umelá tráva už je opotrebovaná a z toho dôvodu nebola veľmi ideálna najmä pre starších hráčov, ktorí sa sťažovali na problémy s chrbtom,“ vysvetlil Zaťko.

Výmena umelej trávy, ktorá toho už od roku 2003 dosť zažila, je naplánovaná na tento kalendárny rok. V priebehu najbližších dní pribudne na Štiavničkách aj nové regeneračné centrum pre mládež. „Malo by byť takmer totožné s tým, ktoré využíva A tím,“ uviedol Geist. Aj tento krok vedenia korešponduje s filozofiou klubu, ktorý sa bude snažiť zachovať čo najvyšší počet reprezentantov v mládežníckych kategóriách. Investícia do vyhrievaného trávnika na hlavnej ploche je však zatiaľ hudbou budúcnosti. „Pokiaľ zavládne jednota medzi klubmi a bude to povinnosťou, určite zareagujeme. Dnes však nad tým neuvažujeme.“

Kapitán Dukly Martin Poljovka si uvedomuje, že po odchode Jakubka sa počet skúsených hráčov, na ktorých bude ležať zodpovednosť, opäť zúži.  „Nebránim sa tomu. Ak bude zdravie slúžiť, veľmi rád prijmem túto výzvu. Jar však bude ťažká aj z toho pohľadu, že budeme mať nahustený program a každý hráč zo seba musí vydať maximum. Kolektív je mladý, atmosféra v šatni dobrá, každý sa už teší na prvý jarný zápas.“

Jakubkov odchod si vynúti aj určitú zmenu herného systému. „Viac hráčov sa musí začať podieľať na ofenzíve. Ťažko teraz nájdeme futbalistu, ktorý na jar strelí desať gólov. Ani Marek Kuzma nie je tým Kuzmom, ktorý od nás odchádzal do Slovana. Štyri, päť gólov by však mohol streliť.  Ostatní útočníci tiež majú predpoklady, dôležité ale bude, aby ich strelecky podporili aj stredopoliari. Vo väčšej miere musíme využívať štandardné situácie,“ poznamenal Zaťko.

Prvé jarné kolo sa malo odohrať už túto sobotu, ale ako sme vás už informovali, ligová komisia pre zlý stav trávnikov odložila štart súťaže o týždeň. Náhradný program na víkend zatiaľ mužstvo nemá. „Ak sa nám nepodarí zabezpečiť prijateľného súpera na prípravný zápas, absolvujeme kvalitnú tréningovú jednotku, aby sme na zápas v Trenčíne boli čo najlepšie pripravení,“ dodal Zaťko.

V jarnej časti sezóny bude z pohľadu boja o miestenku v európskych pohároch kľúčovým pohárový dvojzápas so Žilinou.

Zostava FK Dukla v jarnej časti Corgoň ligy:
Brankári: Tomáš Belic, Peter Boroš, Branislav Pindroch
Obrancovia: Norber Gyombér, Marek Hlinka, Ľuboš Kupčík, Martin Poljovka, Saša Savič, Matúš Turňa, Patrik Vajda
Záložníci: Radoslav Augustín, Marek Bažík, Jakub Brašeň, Michal Faško, Tomáš Hučko, Branislav Ľupták,  Michal Pančík, Jakub Považanec, Jozef Rejdovian
Útočníci: Marek Kuzma, Lukáš Laksík, Martin Matúš, Fabián Slančík

Príchody: Radoslav Augustín, Marek Kuzma (hosťovanie Slovan Bratislava), Martin Matúš (Metal Skalka Žabnica)
Odchody: Martin Jakubko (Amkar Perm), Dušan Uškovič (v riešení), Ján Ďurčo (hosťovanie Liptovský Mikuláš)

Prípravné zápasy:
Dukla – MFK Zemplín Michalovce 1:0 (0:0)
Dukla – FK Slovan Duslo Šaľa 3:1 (1:1)
Dukla – OFK Dunajská Lúžna 2:0 (1:0)
Dukla – MFK Dolný Kubín 6:1 (2:0)
ŽP Šport Podbrezová – Dukla 0:0
Dukla – LKS Žabnica 6:2 (0:2)
Dukla – MTK Budapešť 0:1
Dukla – FK Spišská Nová Ves 7:0 (3:0)
FK Dukla Praha – Dukla 3:1 (1:0)
AC Sparta Praha – Dukla 2:1 (0:1)
Dukla – FC Zbrojovka Brno 0:2 (0:0)
Ujpest FC – Dukla 0:1 (0:0)