Hokejistov HC ’05 Banská Bystrica čaká ďalší víkendový dvojzápas na domácom ľade. Pred súbojmi s bratislavským Slovanom a Nitrou sme zavítali na štvrtkový tréning baranov, kde sme vyspovedali Rastislava Gašpara, Alexa Tamášiho a Dominika Sojku.

Už v piatok 23. septembra o 17.30 h privítajú zverenci fínskeho trénera Anttiho Karhulu v Tipsport aréne úradujúceho majstra. Vstupenky na zápas 3. kola Tipos extraligy proti HC Slovan Bratislava si môžete zakúpiť v predpredaji tu. V nedeľu 25. septembra, už od 16.30 h, sa zas barani stretnú s rivalom z Nitry. Aj vstupenky na nedeľný duel 4. kola sú už v predaji.

Hráči HC ’05 vstúpili do sezóny v piatok 16. septembra domácou výhrou nad Spišskou Novou Vsou. V nedeľu 18. septembra zas tesne podľahli Michalovciam. „Bolo dôležité, že sme vyhrali prvý zápas. Škoda toho druhého, neboli sme horším tímom, ale škoda chýb, ktoré sme porobili, a takisto nevyužitých šancí. Zápasy so Slovanom a Nitrou budú určite kvalitné. Hráme ich v domácom prostredí, takže ich chceme určite vyhrať a odniesť si plný počet bodov. Dúfam, že sa budeme držať nášho systému a nebudeme robiť nejaké zbytočné chyby a vylúčenia,“ hovorí pred víkendovým dvojzápasom Alex Tamáši.

Pre 25-ročného rodáka z Rimavskej Soboty boli prvé dva zápasy sezóny úspešné, keď v nich pozbieral 5 kanadských bodov za 2 góly a 3 asistencie. Alex Tamáši si zahral za slovenskú reprezentáciu na tohtoročných Majstrovstvách sveta vo Fínsku, čo mu podľa jeho slov pomohlo: „Mohol som sa porovnať so svetovou špičkou a zistil som, na čom ešte musím popracovať. Snažil som sa na tých veciach pracovať počas letnej prípravy. Pomohlo mi to aj z hľadiska sebavedomia, ale aj určitých skúseností na ľade.“

Aj keď Tamáši začínal s hokejom v Rimavskej Sobote, s výnimkou niekoľkých hosťovaní je už od svojho dorasteneckého veku hráčom Banskej Bystrice. Ďalším bystrickým odchovancom, ktorému sa v prvých dvoch zápasoch sezóny darilo, je Dominik Sojka. Robustný, 21-ročný center sa strelecky presadil proti Spišskej Novej Vsi aj Michalovciam. „Nanešťastie sme nezískali všetkých šesť bodov, aj keď sme si ich možno zaslúžili, ale bohužiaľ, v zlomových momentoch sme nedali góly, a dal ich súper. Teraz nás čakajú finalisti z minulej sezóny, ale my ako domáci celok by sme sa mali pozerať len na výhry. Ukázali sme aj v príprave, aj v prvých dvoch zápasoch, že si určite po tie víťazstvá pôjdeme,“ zneli odhodlané slová Sojku pred štvrtkovým tréningom.

Dominik Sojka povedal viac aj k svojej gólovej forme v prvých dvoch zápasoch sezóny: „Veľmi mi pomohlo aj to prípravné obdobie, kedy som dostal veľa priestoru na ľade, čím sa mi zdvihlo aj sebavedomie. Som rád, že mi prvé dva zápasy po tej bodovej, respektíve gólovej stránke vyšli. Dúfam, že toto bude tá moja prelomová sezóna.“

V čom sa Dominik oproti predošlým ročníkom najviac zlepšil? „Koncentrácia, mentálna stránka, uvoľnená hlava – to bolo v minulosti mojím najväčším problémom. To je oblasť, v ktorej som sa aj najviac zlepšil, a teraz vidím aj výsledky,“ odpovedal Sojka. Jeden z perspektívnych mladíkov v banskobystrickom tíme povedal aj to, prečo by mali fanúšikovia prísť na najbližšie domáce zápasy: „Atraktívny hokej, atraktívni súperi, veľmi dobrá atmosféra… V prvom rade, my potrebujeme fanúšikov. Fanúšikovia sú tí, ktorí ten šport tvoria, takže tešíme sa na nich.“

Ďalší odchovanec banskobystrického hokeja Rastislav Gašpar obliekal, pred návratom pod Urpín, dres s baranom na hrudi naposledy v sezóne 2015/2016. Už počas prvého pôsobenia v Banskej Bystrici si prešiel hosťovaniami v Detve, kam sa následne presunul. Pod Poľanou z neho vyrástol jeden z najobávanejších strelcov extraligy, čo neušlo pozornosti bratislavského Slovana a reprezentácie. Práve z tímu úradujúceho majstra sa Rastislav Gašpar vrátil pred sezónou 2022/2023 do Banskej Bystrice.

Čomu 27-ročný útočník vďačí za svoj progres? „Vďačím za to času na ľade, ale aj času, ktorý som strávil mimo ľadu. Veľa som chodil sám cvičiť aj sám strieľať. Takisto to boli power-skatingové tréningy, ktoré som štyri roky dozadu ani nepoznal, čo mladí chlapci majú teraz denno-denne na poriadku. To ma hlavne zlepšilo. Po mentálnej stránke, keď som mal nejakú šancu a nepremenil som ju, tak som bol z toho úplne taký… A to som úplne zlepšil, zahodil, a teraz je to dobré,“ odpovedal Rastislav Gašpar.

Ťažko povedať, čo sa zlepšilo od jeho prvého pôsobenia v Banskej Bystrici viac, či stav banskobystrického zimného štadióna, alebo Rastislav Gašpar ako hráč. Miláčik fanúšikov baranov si návrat domov zatiaľ užíva: „Trošku si ešte musím zvyknúť na ihrisko, lebo je užšie ako som si myslel. Ale myslím si, že si na to v pohode zvyknem. Diváci boli skvelí, bolo veľa ľudí, skvelá atmosféra. Super, ja som si to užil, takže verím, že to bude takto pokračovať a budeme vyhrávať.“