Quantcast

Už 24. ročník Slávností piva v českom Tábore aj tentokrát priniesol úspech pre pivo varené pod Urpínom. Banskobystrický pivovar pravidelne tunajšie pivo, s príznačnou špecifickou chuťou, prihlasuje do rôznych medzinárodných súťaží, kde sa umiestňuje na popredných miestach.

urpiner pivovarSúťaže o Českú pivní pečeť sa uplynulý víkend zúčastnilo až stopäťdesiat pivovarov s viac než sedemsto druhmi pív. Najviac ocenení si odniesol známy český pivovar Bernard z Humpolca. Nestratili sa ale ani slovenské pivá, vrátane toho z Banskej Bystrice. To sa pod Urpínom varí už od začiatku 16. storočia.

Úplnou jednotkou bol Banskobystrický pivovar pri tmavých výčapných pivách. Jeho Urpiner Dark získal zlatú pivní pečeť. Za ním sa umiestnili Litovel Dark a Bakalář tmavé výčepní pivo.

V kategórii polotmavých pív sa umiestnila samostatná značka tunajšieho pivovaru Kaprál. Jedenásťstupňové pivo zaostalo v chuti len za pivom Něžný Barbar Pivovaru Nymburk.

Pri špeciálnych svetlých pivách predstihli Urpiner len malé české pivovary. S pivom Bogon to bol Pivovar Nymbruk a pivovar Holba z Hanušovíc so svojim Šerákom. V tejto kategórii degustátori ocenili šestnásť stupňové pivo Urpiner Exclusive tretím miestom.

Urpiner DOD 005Spomedzi ďalších pivovarov spod Tatier sa darilo aj slovenskému Heinekenu, ktorého desaťstupňový Corgoň získal tretie miesto pri svetlých výčapných pivách a nealkoholický Zlatý Bažant má prvé miesto v kategórii pív s minimálnym obsahom alkoholu. Pri malých pivovaroch sa umiestnil aj trnavský Sessler.

Za posledné roky získal Banskobystrický pivovar za svoje pivné produkty celkom dvadsaťštyri ocenení. Okrem Českej pivní pečete to boli aj ceny Európskej pivnej hviezdy, Slovenskej pivnej korunky či ocenenia na súťaži Pivo Českej republiky.