Zhasnutím svetiel a vypnutím spotrebičov upozornia ľudia na celom svete na problém klimatických zmien a svetelného znečistenia.

Foto: hodinazeme.svetelneznecistenie.sk

V rámci celosvetovej akcie Hodina Zeme (Earth Hour) sa v sobotu o 20:30 ponoria do tmy aj slovenské mestá a obce. Kým v minulom roku sa k iniciatíve pripojilo aj Mesto Banská Bystrica, tento rok medzi zúčastnenými na rozdiel od neďalekých Poník nefiguruje. Stále je však možné zapojiť sa individuálne alebo v rámci organizácií. Okrem krajských miest Bratislavy, Košíc, Nitry, Prešova, Trenčína a Žiliny ostanú v tme aj Bratislavský hrad či Spišský hrad.

Zakladateľom Hodiny Zeme je ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia. Podujatie vzniklo v roku 2007 v austrálskom Sydney, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem vyplo na hodinu svoje osvetlenie. Tradícia sa rýchlo uchytila a v roku 2011 sa do akcie zapojilo 5251 miest v 135 štátoch.

„Hodina Zeme je posolstvom nádeje a činu. Predstavte si, čo dokážeme, ak budeme jednať spoločne. Hodina Zeme už urobila veľa pre zvýšenie povedomia o zmenách klímy. Je to ale viac ako len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok. Všetko je to o dávaní ľudom možnosť hlasovať o budúcnosti našej planéty, kde majú dve možnosti – globálne otepľovanie alebo nezničenú planétu Zem. Je len na nás, ktorým smerom sa vyberieme,“ píše sa na oficiálnych stránkach slovenských organizátorov Hodiny Zeme.

K Hodine Zeme sa pripojí aj portál BBonline.sk, keď od 20.30 do 21.3 h uvidíte na našich stránkach len čiernu grafiku venovanú hodine Hodine Zeme.