Banská Bystrica má potenciál, treba ho len nájsť,“ hovorí Ladislav Lukáč. O súčasnej situácii cestovného ruchu, aj o tom, kto stojí za organizáciou mnohých podujatí v meste, sa dočítate v rozhovore s Ladislavom Lukáčom a Martinom Teplanom z Cechu hostinských.

FOTO LukacNie všetci vedia o tom, že v Banskej Bystrici máme Cech hostinských. Za akým účelom vznikol a kto sú jeho členovia?

Ladislav Lukáč: Počas posledných rokov sa z centra mesta začal vytrácať život, námestie zívalo prázdnotou. Niekdajší ruch utíchol a táto situácia sa odrazila nie len na turizme, ale pociťovali ju aj prevádzky v centre mesta. My sme mali dve možnosti: prvá a možno tá ľahšia bola, ostať nečinne sedieť, sťažovať sa na situáciu a čakať, že sa veci možno zlepšia samé od seba. Rozhodli sme sa však pre druhú možnosť a začali sme problém riešiť. V roku 2011 sme teda založili Cech hostinských, ktorého členmi je dnes 14 prevádzok na Námestí SNP. Ako prioritný cieľ sme si určili prinavrátiť život späť do centra a pomôcť tak mestu, turizmu, aj samotným prevádzkam.

Cech si teda určil za cieľ zlepšiť stagnujúcu situáciu ohľadne cestovného ruchu v BB, čo však určite nie je ľahká úloha. Akým spôsobom ste sa rozhodli k tejto výzve pristúpiť?

Martin Teplan: Rozhodli sme sa, že najlepším spôsobom, ako ľudí a turistov pritiahnuť späť do centrálnej mestskej časti bude, keď im ponúkneme niečo viac. Mať prevádzku v peknom historickom centre na upravenom námestí dnes už nestačí. Ľudia vyhľadávajú nové veci a možnosti ako sa zabaviť či oddýchnuť si. Najlepším rozhodnutím preto bolo spojiť sa s prevádzkami a začať organizovať zaujímavé podujatia.

teplanVaše združenie teda muselo prejsť už niekoľkými akciami a podujatiami. Za čím môžeme vidieť prácu Cechu a čo má dnes za sebou?

Martin Teplan: Našu prácu vidieť za akciami ako bola Coffee Fiesta, Wine Fest, degustácie v jednotlivých prevádzkach Cechu počas celého roka a podobne. Chystáme aj mnohé iné podujatia, na leto plánujeme napríklad Beer Fest.

Čo pripravujete na najbližšie obdobie?

Ladislav Lukáč: Najbližšie máme naplánovanú vínnu cestu v Banskej Bystrici – Vínšpacírku, na 31.5. 2014 – poslednú májovú nedeľu.

Keď si uvážime polohu Banskej Bystrice možno niekoho zaskočí, že v našom kraji chystáte práve vínnu cestu. Má aj Bystrica čo ponúknuť v tomto ohľade?

Ladislav Lukáč: Určite by bolo jednoduchšie zorganizovať vínnu cestu, keby sme boli oblasťou s bohatou tradíciou pestovania vína. Úlohou cechu však nie je len pripravovať zabehnuté akcie, ale tiež vytvárať nové príležitosti a prinášať ľudom niečo, za čím by v inom prípade museli odcestovať do iných miest. Keďže sme predsa len hornatou oblasťou, o to vzácnejšie je, že môžeme privítať vinárov a víno z rôznych oblastí Slovenska. Okrem iného chystáme aj tematickú výstavu na Radnici, ktorá návštevníkom ukáže, že aj Banská Bystrica má svoju vínnu históriu. Minulý rok sme zorganizovali nultý ročník vínnej cesty a stretol sa s pozitívnym ohlasom. Práve preto dúfame, že Vínšpacírka svojou jedinečnosťou priláka množstvo ľudí.

Ako vnímate poslanie Cechu hostinských?

Martin Teplan: Každý, kto už nejaký ten rok v Banskej Bystrici býva vie, že toto mesto má potenciál, len ho treba hľadať a nie zatracovať. Hovorí sa, že chcieť nestačí, ale chcenie a nadšenie pre vec stojí na začiatku každého úspechu. Mnohokrát sa stačí spojiť s ľuďmi z okolia, ktorí zdieľajú rovnaké názory a priority a dokážete vytvoriť čokoľvek, čo si zaumienite. Cech hostinských prináša ľuďom predovšetkým pohodu a atmosféru, dáva možnosť ako niečo nové spoznať, niečo iné ochutnať. Občas stačí ľuďom len načúvať. Ak sa aj niekto sťažuje, znamená to, že je to príležitosť pre vás, ako niečo zlepšiť. Dúfame, že takýmto spôsobom dokážeme prinavrátiť život späť do centra a ukázať Bystričanom aj návštevníkom z iných miest, že máme čo ponúknuť.