Stredoslovenská galéria pozýva v utorok 17. augusta na Detský deň v záhrade vily Skuteckých. Bude to čarovný deň plný zábavy, ktorý poteší nielen deti ale aj dospelých.

Podujatie Detský deň v záhrade vily Skuteckých otvorí o 15:00 h čítačka o odvážnom chlapcovi Cibuľkovi, ktorého otca za smiešny prehrešok uväzní knieža Citrón v žalári. Zároveň chce rytier Rajčina, Citrónov pomocník, zničiť maličký domček pána Tekvičku. Cibuľko sa rozhodne svojho otca oslobodiť a pomôcť pánovi Tekvičkovi. Stretáva pritom kopu nových kamarátov. Nebude to také jednoduché, lebo zlostný rytier Rajčina je mu aj s celým oddielom hlúpych Citrónikov stále v pätách… Z knihy Gianniho Rodari Cibuľkove dobrodružstvá bude čítať Janka Mojšová.

A potom príde klaunka Pepina (Markéta Dulavová). Ona aj jej prasačí kamarát Pepo boli dlho doma a teraz sa vydali do sveta hľadať kamarátov. A veľmi sa na deti v záhrade vily Skuteckých tešia. Zažívajú každý deň veľa dobrodružstiev, ale bez detí, nových kamarátov, to nie je ono. Dobrodružstvo s klaunkou Pepinou, to znamená, robiť blbosti a iné čudné veselé veci. Začína sa o 16:00 h.

Na záver dňa (od 17:00 h) sa budú premietať filmy z Fest Anča 2021. Uvidíte kolekciu najlepších krátkych animovaných filmov aj pre tých najmenších, ktoré nikde inde neuvidíte! Napríklad film Mido a zverinástroje (Francúzsko, 2020, r. Roman Guillanton), ktorý je príbehom o chlapcovi Midovi, ktorý býva sám a rád si spieva. Jedného dňa sa uňho doma zastaví zvieracia kapela. Mido si vďaka nim uvedomí, že veľmi túži stať sa ich súčasťou. A že naozaj nevie spievať. Alebo film Steblo kukurice (Rusko, 2020, r. Anastasiia Zhakulina), príbeh o princeznej, ktorej jej vlastná výška komplikuje život. Kráľ chce dcéru vydať, preto usporiada ples, no všetci nápadníci zhrozene zdupkajú. Zúfalstvo a náhoda nakoniec privedú Steblaňu ku šťastiu…

Filmy sú určené deťom od 4 rokov, premietanie trvá 44 minút. Keďže kapacita je obmedzená, nulové vstupenky na premietanie si rezervujete v budovách Stredoslovenskej galérie alebo online na tootoot.fm.

Podujatie Detský deň v záhrade vily Skuteckých sa koná v rámci festivalu Prvý človek bol umelec 5, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.