V utorok 8. februára o 19:30 nás v Europa Cinemas čaká priamy prenos súčasného baletu z Parížskej opery – Caligula v choreografii étoile – hviezdy Baletu Parížskej opery Nicolasa Le Richa. Balet je inšpirovaný zložitou osobnosťou krutého rímskeho cisára, ktorý je filozofickou metaforou megalomanstva. Caligula je na hudbu Štyroch ročných období Antónia Vivaldiho, ktorý je konfrontovaný s jedinečnou elektroakustickou hudbou súčasného skladateľa Lousa Dendrela. V hlavnej úlohe uvidíme Stéphana Bulliona, hviezdu Baletu Parížskej opery.

Nicolas Le Riche inšpirovaný Racinovskou tragédiou

Jeden z pilierov súboru Baletu Parížskej opery, tanečník s choreografickými ambíciami Nicolas Le Riche, vytvoril pre súbor prvú choreografiu. Bol fascinovaný komplikovanosťou Culigulovej osobnosti a strávil šesť dlhých rokov štúdiami života krutého rímskeho cisára. Pre dramaturgiu sa spojil s Guillaumom Galliennom, členom Comédie-Francaise. Spolu vytvorili drámu o živote mocného muža, ktorý svojou deštruktívnosťou neúprosne speje k smrti. Tvorcovia baletu zasadili do hudobného rámca Vivaldiho Štyri ročné obdobia, o ktorých Le Richa hovorí, že podobne ako Caligulov život speje skladba od jari k zime, teda od života k smrti. Pre dokonalosť formy je balet vystavaný v štýle Racinovskej tragédie – ctí pravidlo jednoty času, miesta a deja.

Stéphane Bullion ako tyran Caligula

V hlavnej úlohe obávaného krutovládcu uvidíme Stéphana Bulliona, jedného z najznámejších étoile (hviezd) súboru, ktorý sa teší svojmu titulu od roku 2010. Stéphane vzal divákom prenosov dych už na jeseň ako mladučký Armand v Dáme s kaméliami. Stéphane rád tancuje moderný repertoár a nenechá si ujsť žiadnu príležitosť podieľať sa na novej choreografii svojich kolegov, ako v prípade Le Richovho Caligula.

O ich spolupráci hovorí: ,,Nesmierne rád pracujem s Nicolasom Le Richom, vie z každého dostať do najlepšie.“

Banskobystričanom prináša neopakovateľný zážitok z Live in HD prenosu Metropolitnej opery či Parížskej opery multikino Europa Cinemas. Kompletný program prenosov na túto sezónu nájdete na jeho oficiálnej stránke.