Každý, kto si na vlastnej koži okúsil bývanie v jednoizbovom byte, by nám určite potvrdil, že z hľadiska súkromia to asi nie je úplný ideál. Stačí si len predstaviť, že musíte mať takmer všetko prakticky na jednom mieste.

A týka sa to nielen kuchyne a obývačky, ale tiež nejakej tej spálne či izby. Ako teda fungovať v jednoizbáku tak, aby ste sa nepripravovali o všetko vaše súkromie? Odporúčame vám rozdelenie priestoru na zóny.

5 tipov, ako rozdeliť priestor na zóny

Čo sa týka súkromia, najlepším riešením by pravdepodobne bolo vystavanej novej priečky. Bohužiaľ, takéto rozdelenie priestoru je najnáročnejším nielen z pohľadu financií, ale takisto z pohľadu realizácie. Okrem toho, z hľadiska statiky to nemusí byť ani len realizovateľné. A aby tých problémov nebolo málo, daný jednoizbák by ste museli vlastniť. Nájomníci by s takými veľkými zásahmi určite nepochodili. Našťastie, existujú aj iné efektívne spôsoby, ako rozdeliť priestor na zóny. Spomenúť môžeme napríklad:

Cenovo dostupný paraván

Azda najjednoduchšie a zároveň cenovo najdostupnejšie riešenie, ako rozdeliť priestor v jednoizbovom byte na zóny, predstavuje paraván. Vo vašom byte si ním viete oddeliť napríklad pracovný kútik. Samozrejme, takisto ho viete umiestniť vedľa postele, aby ste si počas noci dopriali aspoň trochu „psychologického“ súkromia. Na paravány si však dajte pozor pri šantení vašich ratolestí, silných prievanoch a aktívnych domácich miláčikoch. Keďže sa nijako nekotvia, dajú sa pomerne jednoducho prevrátiť.


Zdroj obrázka: brizmaker / Shutterstock.com

Dizajnová knižnica, resp. deliaca stena do obývačky

Zdroj obrázka: Biano.sk

Zo stránky dizajnového prevedenia bude oveľa vítanejšou voľbou knižnica, resp. deliaca stena do obývačky. Keď ju uvidíte prázdnu, možno vám to tak pripadať nebude. Avšak, hneď ako ju naplníte knihami, výsuvnými škatuľami, kvetmi či rôznymi doplnkami, premení sa na krásnu a tiež praktickú dekoráciu.

Náš tip: Neviete, kde si takúto deliacu stenu zaobstarať? Alebo ste ešte stále nenašli takú, ktorá by dokonale vyhovovala vašim predstavám? Skúste sa pozrieť na portál Biano, ktorý združuje ponuky nábytku a bytových doplnkov od viacerých overených e-shopov na jednom mieste. Samozrejme, medzi sortimentom, ktorý si viete na Biano rýchlo a jednoducho vyhľadať, nechýbajú ani desiatky krásnych deliacich stien.

Elegantný záves

Jednou z možností, ako rozdeliť priestor v jednoizbovom byte na zóny, je aj záves. Z nášho pohľadu ide o trochu elegantnejšie riešenie ako v prípade vyššie zmieňovaného paravánu. Takisto je však aj konštrukčne náročnejšie, keďže musíte pri jeho aplikácii rátať aj s potrebou vodiacej lišty na strope.

Na mieru vyrobená zástena

Ešte elegantnejšia ako záves a paraván by bola v snahe rozdeliť interiérový priestor na zóny na mieru vyrobená zástena. Šikovní majstri vám ju dokážu vyhotoviť či už z dreva alebo z kovu, prípadne z kombinácie kovu a skla. Keď sa rozhodnete pre takéto riešenie, z dizajnového hľadiska určite neoľutujete. Otázkou však zostáva, či budete chcieť investovať viac, ako napríklad pri podobne elegantných a praktickejších deliacich stenách.


Zdroj obrázka: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Ľahká montovaná priečka

Keď už sme spomenuli na mieru vyrábané zásteny, tak by ste mali vedieť, že skutočne zruční majstri vám dokážu na mieru vyrobiť aj montované priečky s dverami. Tie sa vo všeobecnosti vyznačujú pomerne nízkou hmotnosťou a veľmi dobrými izolačnými vlastnosťami. Vo svojej podstate ide takpovediac o plnohodnotnú náhradu klasických murovaných priečok.