Po ročnej prestávke spôsobenej zmenou sídla banskobystrického tanečného divadla, čaká už budúci
týždeň stredoslovenskú metropolu ôsmy ročník jedinečného festivalu súčasného tanca. Od 11. do 16. októbra nás tentokrát čakajú Štyri plus dva dni tanca.

„Festival sa tohto roku opäť rozrastie, keď teraz to už bude štyri plus dva, predtým bolo plus jeden deň. Zachovali sme ale osvedčený model festivalu, pretože nebolo času začínať s niečím novým. Osobne však cítim, že festival možno už budúci rok prejde vnútornou rekonštrukciou a možno zmeníme aj značku,“ hovorí riaditeľka Divadla Štúdio tanca Zuzana Hájková, ktorá tento ročník zároveň pokladá za akýsi nový začiatok profesionálneho tanečného divadla v Banskej Bystrici.

To do novej sezóny vstúpilo v novom – vlastnom priestore na Komenského ulici. Vlastný komplex budov ponúka aj pre festival rozšírené možnosti. Veď okrem prispôsobenej divadelnej sály a menších tanečných sál pre umelcov, tu môžu byť títo dokonca aj ubytovaní.

Festival súčasného tanca sa zameriava na podporu slovenskej tvorby. „Vystúpenia, ktoré uvidíme, reprezentujú súčasný slovenský tanec. Predvečer – Večer budúcich profesionálov, je venovaný mladým talentom a odohrá sa v exteriéri Konzervatória Jána Levoslava Bellu. Festival začne v stredu premiérou predstavenia Príliš blízko na návrat. Dramaturgia ďalších dní je potom postavená tak, že o siedmej hodine večer bude poväčšinou skupinová produkcia, prezentujúca súčasný tanec a o deviatej sólové predstavenia. Tie zas charakterizujú individualitu tanečníkov, ktorí dlhodobo robia v profesionálnom tanci,“ priblížila Hájková.

Festival oficiálne začne premiérou tanečného predstavenia Kataríny Mojžišovej – Príliš blízko na návrat. „Je to postmoderný balet vychádzajúci z hudby a libreta Karla von Kleista, s ktorým som sa v Írsku zoznámila. Jeho balet je príbehom hľadania duše, ktorý vychádza z rôznych spirituálnych učení. Túto tému – hľadanie duše, som pri vytváraní nového libreta zachovala. Bola to pre mňa výzva, pretože takéto multimediálne predstavenie, kde prichádza tak výrazná multimediálna zložka bolo pre mňa a rovnako aj pre Divadlo Štúdio tanca zaujímavé,“ povedala na margo svojho nového diela autorka Katarína Mojžišová.

Festival bude obohatený aj o množstvo sprievodných podujatí. Tými najhlavnejšími budú tanečné workshopy, ktré budú prebiehať v priestoroch Konzervatória Jána Levoslava Bellu. Zaujímavosťou bude aj hudobná vsuvka, kedy každý večer otvorí národná hymna v trochu netradičnej podobe v rámci projektu Martiny Slovákovej – Slovenský národný remix. Medzi predstaveniami budú prebiehať autorské videoprojekcie. Po predstaveniach budú prebiehať diskusie s umelcami. „Robíme to už po štvrtý ročník a sú to posedenia, ktoré majú tanečníkov a divákov spojiť a naviesť bližšiu komunikáciu o tom, čo človek videl a majú aj bližšie predstaviť tanečníka,“ vysvetlila Hájková.

Program festivalových predstavení nájdete tu…