Výber Banskobystrického zväzu malého futbalu odohral v sobotu 5. marca od 18.30 h v Košiciach kľúčový zápas v boji o postup do play-off Niké Superligy. Bystričania potrebovali proti domácemu tímu bodovať naplno, no nepodarilo sa im skórovať, a tak z východnej skupiny národnej súťaže v malom futbale nepostúpili.

Bystričania potrebovali nad domácimi Košicami zvíťaziť, aby predstihli v tabuľke štvrtý Zvolen. V 3. minúte pozdravil domáceho brankára strelou z polovice ihriska gólman hostí Jakub Kučera. V 7. minúte zas Andrej Glemba našiel na pravom rohu pokutového územia voľného Maximiliána Črepa, ktorý nastrelil brankára domácich. V 13. minúte si títo dvaja hráči úlohy vymenili, keď Črep prihral z pravej strany pred bránu Glembovi, ktorý zakončil tesne vedľa. V 16. minúte to brankár Kučera skúsil z diaľky opäť, a tentokrát trafil ľavú tyč. Skóre stretnutia otvorili Košičania, keď si v 17. minúte Richard Behúň vymenil loptu s Františkom Horníkom a z pravej strany upratal loptu k pravej tyči Kučerovej brány. Brankár Banskej Bystrice v závere prvého a na začiatku druhého polčasu zneškodnil dve príležitosti domácich.

Hráči Banskej Bystrice tak potrebovali v druhej 25-minútovke otočiť zápas. V 30. minúte prestrelil domácu bránu z osi ihriska Michal Čief. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr zas preveril Pangráca strelou z diaľky Samuel Ternuščák. Bystričania nevyrovnali ani v 47. minúte, kedy po prihrávke Mariána Sanitru zakončil Martin Kovalčík v páde len do spoluhráča Črepa. Košice si napokon v nadstavenom čase poistili výhru, keď Maroš Sasák na polovici ihriska obišiel vybehnutého Kučeru a poslal loptu do prázdnej brány. Výber Banskobystrického zväzu malého futbalu tak po prehre 2:0 s domácimi Košicami svoje účinkovanie v aktuálnej sezóne národnej ligy v malom futbale ukončil. Banskobystrický výber získal počas svojho účinkovania vo východnej skupine jediný bod, za remízu 1:1 v Ružomberku proti Martinu. Okrem Košíc podľahli Bystričania aj Zvolenu a Prešovu. Banskobystrický zväz malého futbalu však má ešte v hre svoj mladý výber v SZMF Superlige U23.

Povedali po zápase:

Marián Sanitra, hrajúci manažér výberu Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že postup nám zabezpečí jedine výhra. Hrali sme jednoznačne na víťazstvo, snažili sme sa nedostávať góly, neprepadávať v obrane, aby sa súper nedostával do nejakých protiútokov, čo sa nám v podstate aj darilo. Košičania v prvom polčase vyťažili z minima maximum a my sme potom museli hru viacej otvoriť. Nech sme sa akokoľvek snažili, tak sme nedokázali streliť gól. Chýba nám efektivita v zakončení, na tom budeme musieť do budúcna popracovať.“

Lukáš Berec, predseda BBZMF a v súboji s Košicami tréner výberu Banskej Bystrice: „Prvú sezónu hodnotím celkovo pozitívne. Výsledkovo nie som spokojný, ale herný prejav sa od prvého až po posledný zápas zlepšoval. Pokiaľ by sme boli efektívni v zakončení, nechýbali by sme v play-off. Včerajší zápas s Košicami ukázal to, že si vypracujeme veľa šancí, ktoré nevieme premeniť. Táto sezóna nám ukázala aj to, že bez skúseností a pravidelného tréningu nemôžeme byť úspešní. Vieme, na čom máme popracovať a do budúcej sezóny sa dôkladne pripravíme. Čo sa týka kádra, vieme s kým môžeme počítať a vhodne doplníme káder do ďalšej sezóny. Chcem poďakovať realizačnému tímu a chalanom za reprezentovanie banskobystrického malého futbalu. Ešte majú pred sebou zápasy v Superlige hráči do 23 rokov, tento výber môže byť základňou pre seniorský výber. V Banskej Bystrici máme veľa šikovných hráčov, čiže v Superlige U23 máme tie najvyššie ciele.“

Peter Vajda, kapitán výberu Banskej Bystrice: „Do zápasu sme išli s jednoznačným cieľom vyhrať, keďže sme vedeli, že zápasy pred naším nám zahrali do karát, len žiaľ, ako od začiatku sezóny, sme sa trápili v koncovke. Aj proti Košiciam sme si vytvorili množstvo šancí, a keby bol polčas 0:3 pre nás, nikto by nič nepovedal, ale žiaľ, na šanca sa nehrá. Myslím si, že koncovka bola naším hlavným problémom, lebo od zápasu k zápasu sme sa zlepšovali a boli sme dôstojným súperom pre každého. Na to sa ale história nepýta a všetci budú vidieť tabuľku. Nám neostáva nič iné, iba na sebe stále pracovať, hlavne začať strieľať góly a nájsť nejakého strelca.“

Jakub Kučera, brankár Banskej Bystrice: „Zápas s Košicami sme odohrali výkonnostne v poriadku, hrali sme dobre, dostávali sme sa do slušných príležitosti, ktoré sme žiaľ nedotiahli do vstreleného gólu. Košice naopak strelili dva góly a vyťažili zo zápasu maximum. Košice sme prevýšili v každom smere, no futbal sa hrá na góly. Chalanov musím pochváliť za bojovnosť a nasadenie v zápase. Pôsobenie v Niké Superlige hodnotím veľmi pozitívne, ukázali sme kvalitu a hlavne srdiečko v každom zápase. Jediné negatívum je pre nás to, že sme nepostúpili do play-off. Stále ma mrzí zápas s Prešovom, ktorý mohol dopadnúť úplne inak, keby súperov brankár dostal červenú kartu, ale to už je za nami a treba sa dať psychicky a fyzicky do poriadku na ďalší ročník, na ktorý sa všetci tešíme. Bola to pre nás nová skúsenosť, máme nové zážitky, za ktoré ja osobne ďakujem vedeniu výberu Banskej Bystrice, ktoré ma oslovilo a dalo mi šancu zachytať si v tak náročnej a prestížnej súťaži.“

Niké Superliga – Východ – 3. kolo – sobota 05.03.2022 – Košice

Košice – Banská Bystrica 2:0 (1:0)

Góly: 17. R. Behúň, 51. M. Sasák. ŽK: 49. J. Kandráč. Rozhodovali: Havrila, Šveda, Béreš

Zostava Košice: Pangrác (Pella) – M. Gere, Behúň, Sasák (C), Serbin, Horník, Kandráč, Hernandéz, P. Gere. Tréner: L. Baran

Zostava Banská Bystrica: Kučera (Pecho) – Ďurčík, Črep, J. Tóth, Glemba, Sanitra, Kovalčík, Medveď, Vajda (C), Samson, Ternuščák, Čief. Tréner: L. Berec