V sobotu 22. januára sa v hale STC Púchov odohrali prvé zápasy východnej skupiny SZMF Superligy U23. V najvyššej slovenskej súťaži v malom futbale do 23 rokov figuruje aj výber Banskej Bystrice, ktorý zaknihoval v štyroch zápasoch dve víťazstvá.

V sobotu sa proti sebe v Púchove postavilo celkovo 5 mužstiev a zápasy sa hrali systémom raz 30 minút. Bystričania si na úvod prvého hracieho dňa zmerali sily od 14.00 h s výberom Martina. Skóre stretnutia sa menilo už v 1. minúte, kedy poslal Banskú Bystricu do vedenia Pavol Telúch. Ten pridal svoj druhý gól v 10. minúte. V 22. minúte sa strelecky presadil aj Maximilián Črep, a keďže si zverenci trénera Rastislava Kollára udržali čisté konto, tak Martinčanov porazili 3:0. Tímy Banskej Bystrice a Martina hrali v novembri proti sebe aj v mužskej Niké Superlige, kedy sa body delili.

Od 15.45 h bolo v púchovskej hale na programe derby medzi Bystricou a Zvolenom. Podobne ako v novembrovom meraní síl v Superlige mužov, aj tentokrát bystrický tím doplatil na nepresnú koncovku. Na prvý gól sa čakalo až do 17. minúty, kedy poslal Zvolen do vedenia Dominik Eperješi. Zvolenčania spečatili stav na konečných 2:0 v závere duelu gólom Adriána Melicherčíka.

Bystrický tím si napravil chuť po prehratom derby hneď v ďalšom zápase s výkopom o 16.55 h. Do vedenia išli ako prví Košičania, keď sa v 5. minúte gólovo presadil Peter Terpaj. Košickí hráči sa ale neradovali z vedenia dlho, keďže už v 7. minúte vyrovnal Maximilián Črep. O výhre Banskej Bystrice rozhodol v 21. minúte Matúš Lichý.

Výber Banskobystrického zväzu malého futbalu do 23 rokov zakončil svoje účinkovanie v prvom hracom dni v Púchove od 18.40 h súbojom s Prešovom. Stretnutie poznačilo až 6 žltých kariet, pričom po druhej žltej bol v 18. minúte vylúčený Prešovčan Matúš Varga. Góly však padli ešte predtým. V 5. minúte otváral skóre práve Matúš Varga a v 13. minúte odpovedal Filip Samson. Banská Bystrica a Prešov si tak body rozdelili.

Rastislav Kollár, tréner výberu Banskej Bystrice: „Prvý kvalifikačný turnaj môžeme z pohľadu výsledkov určite hodnotiť veľmi pozitívne. Neprehrali sme zápas s tímami, ktoré predstavujú v seniorskej kategórii top kvalitu – Košice a Prešov. Pozitívne môžeme vnímať výkon hráčov v oboch fázach hry, pričom v útočnej môžeme hovoriť o úplnej improvizácii hráčov, pretože sme v nej nemali konkrétne ciele. Náznaky možných riešení herných situácií v tejto fáze hry sme hráčom načrtli, ale nevzali si ich za svoje. Pozitívne možno hodnotiť aj snahu o plnenie konkrétnych úloh vo fáze obrannej. Ak by však plnenie prebiehalo na sto percent, ostatné tímy by mali obrovský problém nám streliť gól. Negatívom je riešenie niektorých situácií a to najmä tých, ktoré sa určite mali končiť strelením gólu. Prekvapivo veľakrát hráči „spanikárili“ a situácie riešili akoby hrali futbal prvýkrát. V každom prípade hráči ukázali, že chcú reprezentovať malý futbal Banskej Bystrice a sú schopní svoje konanie podriaďovať taktike, ktorú zvolil tréner.“

Martin Kovalčík, kapitán výberu Banskej Bystrice: „Turnaj sa odohral v dosť dobrom tempe, avšak bolo vidieť  rozdiel na úrovni hry medzi mužmi a kategóriou U23, hlavne čo sa týka pripravenosti taktiky a zbrklosti v niektorých situáciách. Pred týmto turnajom sme sa stretli len na jednom tréningu kvôli covid opatreniam, čiže sme si toho nestihli veľa pripraviť, a teda sme nešli do turnaja s veľkými očami. Pre mnoho chalanov to bola prvá skúsenosť s formátom rozostavenia 1+5, čiže to bolo veľmi zábavné, ako sa každý snažil čo najrýchlejšie si zvyknúť na tento koncept a na pripomienky a taktiku trénera. Už teraz vieme, že sa do budúcna potrebujeme zlepšiť, ale za predvedený výkon treba určite chalanov pochváliť a poďakovať im za dobré výkony v každom jednom zápase. Najviac nás mrzí prehra so Zvolenom, ktorú sa pokúsime pri najbližšom stretnutí napraviť. Turnaj ukončujeme s bilanciou dvoch výhier, jednej remízy a jednej prehry, ktoré nám zatiaľ zabezpečili tretiu priečku so siedmimi bodmi, s ktorou som aspoň ja určite spokojný, pretože stále máme šancu dostať sa na prvé dve miesta.“

Maximilián Črep, hráč výberu Banskej Bystrice: „Myslím si, že turnaj bol kvalitný, hralo sa vo vysokom tempe a s dobrými súpermi. Predviedli sme dobré výkony, ale takisto sme narazili aj na naše nedostatky. Verím, že keď sa lepšie zohráme a zbavíme sa našich nedostatkov, môžeme predviesť lepšie výkony a hlavne výsledky. Najviac nás mrzí zápas so Zvolenom, ktorý sa dal určite zvládnuť lepšie. Každopádne máme celkom dobrú pozíciu a verím, že sa medzi dvoch najlepších dostaneme.“

Lukáš Berec, predseda Banskobystrického zväzu malého futbalu: „Prvé zápasy banskobystrického výberu do 23 rokov hodnotím pozitívne. Podarilo sa nám s Mariánom Sanitrom vytvoriť veľmi dobrý výber hráčov, či už po kvalitatívnej stránke, ale aj po tej mentálnej. Niektorí hráči sa nemohli zúčastniť nakoľko nespĺňali režim OP, alebo mali iné osobné dôvody. Dôležité je, že mladí hráči majú záujem a aj do budúcnosti máme na čom stavať. Prvý turnaj ukázal, že pokiaľ budeme hrať zodpovedne v defenzíve a plniť pokyny trénera, tak môžeme byť medzi najlepšími na Slovensku. Mňa osobne mrzí zápas so Zvolenom, opäť sme nepremenili vyložené šance, ako tomu bolo aj v zápase seniorských výberov. Do mája máme dostatok času na pripravenie hráčov, aby sa pobili o prvé dve miesta zaručujúce zápasy o celkového víťaza alebo stretnutie o tretie miesto v Superlige do 23 rokov.“

5 Martin 4 0 0 4 5:13 -8 0

Ďalší hrací deň SZMF Superligy U23 bude na programe v máji, pričom víťazi západnej a východnej skupiny si to rozdajú o titul a celky na druhých miestach sa pobijú o bronz.