Národný dom je už deväťdesiat rokov neodmysliteľnou súčasťou Banskej Bystrice. Mnohým Banskobystričanom, najmä tým skôr narodeným, sa s ním spája množstvo spomienok a zážitkov.

Zážitkom nesporne bude aj septembrová, v poradí už tridsiata ôsma  Bystrická hodinka, na ktorej sa bude hovoriť práve o jubilujúcom Národnom dome. Uskutoční sa, ako inak, priamo tam. V Reštaurácii Národného domu sa Bystrické hodinky konajú od septembra roku 2016.

Národný dom bol postavený v rokoch 1927 – 1929.  Má bohatú históriu, v minulosti sa tu odohrali mnohé dôležité udalosti. Pozoruhodný je aj z architektonického hľadiska. Stavbu navrhol  významný slovenský architekt Emil Beluš a vďaka ojedinelému architektonickému riešeniu bola vyhlásená za národnú pamiatku. V neposlednom rade treba spomenúť, že v Národnom dome od roku 1959 sídli Štátna opera (pôvodne  Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského).

Už je to teda deväťdesiat rokov, čo Národný dom zdobí Národnú ulicu. Bystrická hodinka mu venuje hneď prvé stretnutie po letných prázdninách. Uskutoční sa vo štvrtok 19. septembra tradične o 18:00 h. Históriou Národného domu prevedie účastníkov „hodinky“ Ing. arch. Alexandra Berková.

Aj ďalšie Bystrické hodinky, ktoré sa uskutočnia ešte v tomto roku, ponúknu zaujímavé témy. Viac sa o nich dozviete na štvrtkovom stretnutí v Národnom dome.