Súťaže v jedení chilli sa stávajú po celom svete veľmi obľúbené. Je preto možno aj trochu symbolické, že nultý ročník CHILLI FIESTY – Majstrovstiev Slovenska o najlepšiu chilli omáčku a v jedení chilli papričiek – sa uskutoční 28.09.2013 od 15:00 v gastronomickom srdci Slovenska, v Banskej Bystrici, v spodnej časti Námestia SNP pred budovou č. 14 (terasa Leroy Baru).

Plagat-Chilli-CMYK-page-001Akciu podporia aj basketbalisti ŠKP Banská Bystrica, ktorí pred začínajúcou sa sezónou vymenia basketbalové lopty za grilovacie kliešte a návštevníkom budú v spolupráci s Lokapetit grilovať hamburgery. Výťažok z ich predaja bude venovaný OZ New Faces na výstavbu detského ihriska v Mestskom parku v Banskej Bystrici. Cieľom celej akcie je, aby účastníci strávili príjemné popoludnie, ochutnali rôzne chilli omáčky a pobavili sa pohľadom na odvážlivcov, ktorí sa „pobijú“ o titul Chilliman, majster Slovenska v jedení chilli papričiek.

Do súťaže o najlepšiu chilli omáčku sa môže prihlásiť každý kulinársky nadšenec. Omáčky budú podávané na tortilla chipsoch v štýle finger food. Odborná porota a verejnosť ich následne, na základe troch kritérií: chuť, štruktúra a použitie chilli, ohodnotí. Návštevníci si za 1 € (vyzbierané peniaze pôjdu taktiež na výstavbu detského ihriska v Mestskom parku) budú môcť zakúpiť ochutnávací poukaz, ktorého súčasťou bude aj hlasovací lístok. Víťaz súťaže o najlepšiu chilli omáčku vyhrá 100 € a vecné ceny od sponzorov. Ak sa chcete prihlásiť, viac info nájdete tu…

Chilliman 2013 – súťaž v jedení chilli

Na štart sa postaví 12 súťažiacich, ktorí budú v niekoľkých kolách jesť jednotlivé chilli papričky. Začne sa mierne a pomaly sa budeme šplhať scovillovou stupnicou cez Jalapeno, Santa Fe či Habanero ku Scotch Bonnet a Bhut Jolokia. Obsah kapsaicínu, teda zložky, ktorá spôsobuje ten horúci blažený pocit nielen v ústach, bude mať v jednotlivých súťažných kolách vzrastajúcu tendenciu. Je iba na súťažiacom ako ďaleko sa prepracuje. Víťaz – Chilliman 2013 – si taktiež odnesie odmenu 100 €. Odvážlivci sa ešte stále môžu prihlásiť tu.

logo-Chilli-page-001Účastníci sa môžu tešiť na skvelú zábavu s pravidlami porovnateľnými so súťažami na celom svete – mnoho chutí, vôní, sĺz a potu. Diváci sa budú môcť zabávať pohľadom na „samovrahov“ konzumujúcich najštipľavejšie chilli papričky na svete. V nultom ročníku je naším cieľom nájsť nielen Majstra v jedení chilli papričiek, Chilimana 2013 a najlepšiu chilli omáčku, ale prioritou je oboznámiť širokú verejnosť s konzumáciou, pestovaním chilli papričiek, objasniť blahodarné účinky chilli (nielen v lekárstve), ale súčasne vytvoriť každoročný festival dobrého jedla a pitia a napriek často skresleným názorom ľudí na jedenie chilli papričiek ponúknuť zábavu na úrovni.

Zároveň sme veľmi radi, že basketbalisti ŠKP Banská Bystrica sa rozhodli pomôcť a svojím kulinárskym umením prispieť OZ New Faces k výstavbe nového detského ihriska v Mestskom parku v Banskej Bystrici.