Okres Banská Bystrica sa pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu presunie od pondelka, 8. novembra do najprísnejšej čiernej fázy 3. stupňa ohrozenia Covid automatu.

Deje sa tak napriek tomu, že okresu chýbali len stovky zaočkovaných ľudí nad 50-rokov k dosiahnutiu tzv. žolíka z pravidiel, pri ktorých by sa mesta najprísnejšie opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 netýkali.

Okres vykazuje v rámci Slovenska jednu z najvyšších 7-dňových incidencií nových prípadov ochorenia Covid-19, keď došlo za ostatný týždeň k potvrdenej nákaze 757 ľudí na 100-tisíc obyvateľov, celkom teda takmer 1100 jednotlivých prípadov. Takmer 30% PCR testov za ostatný týždeň bolo pozitívnych. Zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov aktuálne dosahuje v okrese 63,9%. Podľa údajov BBSK tak chýba ku hranici 65% zaočkovať aktuálne 250 ľudí. Kraj aj preto zintenzívňuje očkovanie aj bez pozvánky v priestoroch polikliniky Novamed v Radvani.

Sprísnenie opatrení a prechod do čiernej fázy sa najviac dotkne reštaurácií a kaviarní, ktoré musia zatvoriť svoje prevádzky a ďalej budú môcť poskytovať len výdaj a rozvoz. Otvorené nebudú môcť mať ani vonkajšie terasy. Pre turistické účely sa zatvoria ubytovacie zariadenia.

Obchody a služby budú môcť byť s obmedzením 1 zákazníka na 15 metrov štvorcových plochy otvorené bez ďalších obmedzení len pre OTP či očkované osoby. V režime základ, pre všetkých, môžu zostať otvorené len základné obchody a služby.

V čiernej fáze by mali na dištančnú formu výučby prejsť vysoké školy v okrese.

Úplné zatvorenie čaká fitness centrá, ale aj wellness či aquaparky. Plavárne budú môcť služby poskytovať len pre kompletne zaočkovaných pri dodržaní maximálneho počtu 10 osôb, čo bude v praxi znamenať zrejme zatvorenie najväčších zariadení tohto charakteru v regióne.

Taxislužby budú môcť viezť maximálne dvoch klientov len na zadných sedadlách.

Hromadné podujatia sa môžu konať len pre kompletne zaočkované osoby s maximálnou kapacitou 100 osôb a povinným zoznamom účastníkov. Organizovanie osláv, večierkov, svadieb a karov je v čiernej fáze zakázané. Múzeá, galérie, výstavné siene a knižnice budú mať povolené len individuálne prehliadky pre kompletne zaočkovaných s dodržaním pravidla jednej osoby na 15 metrov štvorcových plochy.

Bohoslužieb sa v režime základ môže zúčastniť najviac 1 osoba na 25 metrov štvorcových plochy, v režime OTP najviac 1 osoba na 15 metrov štvorcových plochy a pri dodržaní kompletnej zaočkovanosti za prísnych protipandemických opatrení najviac sto osôb s povinným zoznamom účastníkov.