Okres Banská Bystrica zostane aj v nasledujúcom, 44. kalendárnom týždni, v bordovej fáze II. stupňa ohrozenia Covid automatu. Viaceré okresy Banskobystrického kraja však už kvôli zhoršujúcej sa epidemickej situácii prejdú do čiernej fázy, ktorá znamená lokálny lockdown.

Okres Banská Bystrica má pritom pomerne blízko k dosiahnutiu požadovanej hranice zaočkovanosti osôb nad 50-rokov, po dosiahnutí ktorej by bola v hodnotení Covid automatu vždy o jeden stupeň zvýhodnená. V praxi by to znamenalo, že do čiernej fázy najprísnejších opatrení by sa už okres za súčasných podmienok nedostal. V úvode týždňa chýbalo zaočkovať v okrese približne 560 ľudí nad 50 rokov pre dosiahnutie 65% zaočkovanosti v tejto vekovej skupine.

Banskobystrický samosprávny kraj aktuálne zabezpečuje očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Poliklinike NovaMed v Radvani – štvrtky od 11.00 h do 17.00 h a piatky od 9.00 h do 15.00 h bez potreby registrácie. Očkuje sa vakcínami Pfizer/BioNTech a jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

Aby boli možnosti pre obyvateľov čo najlepšie, mesto spolu s  BBSK pripravuje aj dve výjazdové mobilné očkovacie jednotky. Obyvatelia budú mať možnosť dať sa zaočkovať na dvoch najväčších sídliskách počas soboty, 30. októbra 2021. Mobilné očkovacie tímy budú k dispozícii od 9.00 h do 16.00 h v telocvični bývalej ZŠ Tatranská v Sásovej a vo vstupnej hale ZŠ Moskovská na Fončorde bez potreby registrácie. Vítaní sú všetci od 18 rokov.

„Veríme, že 560 ľudí sa podarí v rámci okresu presvedčiť a zostaneme minimálne v druhom stupni ohrozenia, čiže v bordovej farbe. Zhoršenie situácie nemá vplyv len na obmedzenie sociálnych kontaktov, ale aj ekonomické dopady. Podľa našich informácií, mnohé gastroprevádzky, hotely a ubytovacie služby tretiu vlnu pandémie nemusia prežiť a ostanú natrvalo zatvorené,“ hovorí primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Očkovaciu kampaň podporujú aj starostovia banskobystrického okresu a sú maximálne súčinní, aby obyvatelia mali možnosť dať sa zaočkovať. Zároveň banskobystrický RÚVZ od dnešného dňa spúšťa infolinku na tel. č. 0905 737 712, na ktorej budú odborníčky z odboru epidemiológie poskytovať všetkým záujemcom v pracovných dňoch od 10:00 hod. do 14:00 hod. informácie o očkovaní.

„Za uplynulý kalendárny týždeň sme zaznamenali dvojnásobný počet pozitívne testovaných osôb na COVID-19, čo predstavuje 570 ľudí. Najčastejšou vekovou skupinou sú práve nižšie ročníky, hlavne školopovinné deti – vekové skupiny 10 až 14-roční a 15 až 19-roční. Za uplynulý týždeň sme v banskobystrickom  okrese zatvorili 6 tried v materských školách a jednu celú škôlku, 33 tried v základných školách a 38 tried v stredných školách. Situácia je lepšia v zariadeniach sociálnych služieb, kde evidujeme ojedinelé prípady. Očkovanie je jediná cesta, ako sa môžeme dostať k uvoľneniu opatrení, ako môžeme ochrániť zdravotnícke zariadenia pred náporom pacientov,“ dopĺňa Zora Kľocová Adamčáková, regionálna hygienička a generálna tajomníčka služobného úradu RÚVZ v Banskej Bystrici.

Aj podľa epidemiologičky Márie Avdičovej existuje viac ciest, ako prežiť tretiu vlnu pandémie, no  tá najschodnejšia je dať sa zaočkovať. Zároveň pripomína blížiace sa sviatky, keď sa  stretáva viac generácií. „Treba myslieť na starších, aby sme ich neohrozili, vyhýbať sa veľkým stretnutiam, nosiť prekrytie horných dýchacích ciest a dodržiavať všetky potrebné opatrenia,“ hovorí.