Druhé kvalifikačné kolo Red Bull Neymar Jr’s Five 2019 je úspešne odohrané. Cez víkend sme spoznali päticu tímov, ktoré v sobotu na umelom trávniku na Štiavničkách v Banskej Bystrici predviedli najlepší futbal a zabezpečili si tak postup na národné finále.

Do súboja o miestenky na svetový šampionát v Brazílii, ktorý prebehne v Bratislave 15. júna 2019, sa kvalifikovali ďalšie štyri mužské a jeden ženský tím. Z prvého miesta postúpili Fušeri zo striedačky, druhú priečku obsadili chalani z Austria – EU Travel, na treťom mieste skončil tím Thisismysen a víťaznú štvoricu uzatvoril Lacov tím Niké. Zo ženskej kvalifikácie postúpili Ružomberčanky z partičky Ružičky.

„S chalanmi hráme spolu V. ligu a jedného hráča sme doplnili z vyššej ligy, aby sme tomu dnes troška dali kvalitu. A malo to účinok. Vyhrali sme turnaj a sme spokojní. Ešte by sme to chceli potvrdiť aj v Bratislave a dostať sa do Brazílie. To by bol splnený sen,“ povedal Michal Čief z víťazného tímu Fušeri.

Neštandardný formát zápasov, menšie bránky a postupné vyraďovanie hráčov po zinkasovanom góle dokáže potrápiť aj ostrieľané tímy. Fušeri sa však po úvodnom prehratom zápase zladili a dotiahli to do úspešného záveru.

Na druhej zastávke opäť koučoval jeden tím vo výrazných farbách Niké Laco Borbély. Jeho zverenci sa úspešne prebojovali medzi postupujúce tímy, ktoré boli v Banskej Bystrici vyrovnané a dobre zohraté: „Prvé štyri mužstvá, ktoré postúpili, tu dnes boli aj tie najlepšie. Myslím si, že medzi nimi už mohol byť ktokoľvek prvý – druhý – alebo štvrtý.“

Red Bull Neymar Jr’s Five je turnajom známeho brazílskeho útočníka Neymara Jr, ktorý prostredníctvom futbalu spája celý svet. Pravidlá hry sú jednoduché – zápasy sú rýchle, technické a trvajú maximálne desať minút. Hrá sa na malom ihrisku, bez brankára, piati na piatich. Keď jeden tím skóruje, ten druhý prichádza o hráča. Registrovať sa môžu tímy z celej krajiny (mužské, ženské, zmiešané), v ktorých musí byť minimálne päť a maximálne sedem hráčov vo veku 16 až 25 rokov (v každom tíme sú povolení dvaja hráči, ktorí môžu mať viac ako 25 rokov). Registrácia je stále možná na webe podujatia.

Tohtoročný Neymarov turnaj je už štvrtým v poradí, na Slovensku prebieha po druhý raz. Prvé miesto v národnom finále zabezpečí víťazným tímom letenky na svetový šampionát v brazílskom Praia Grande. V júli 2019 sa v Instituto Projeto Neymar Jr rozhodne o globálnych majstroch, ktorí si zahrajú proti Neymarovi. Úvodný ročník v roku 2016 vyhral tím z Brazílie, kráľmi malého futbalu v roku 2017 sa stali Rumuni a minulý rok trofeje nad hlavy zodvihli Mexičania a ženský tím z Brazílie. Na finále v roku 2018 sa darilo aj Slovákom. V silnej konkurencii tímov z viac ako šesťdesiatich krajín sveta obsadil Atletico Trnava F.C deviate miesto a dievčatá zo Spartak Myjava sa tešili zo skvelej tretej priečky.