Po Eiffelovej veži, Brandenburskej bráne, Vatikáne a mnohých ďalších významných kultúrnych a historických pamiatkach Európy, prišiel rad aj na Pamätník SNP.

Práve táto dominanta Banskej Bystrice bola vybraná, aby sa ako prvá spomedzi slovenských kultúrnych a historických pamiatok zobrazila na bankovke. Ale nie na hocijakej. Jej zaujímavosťou je, že má na sebe veľkú nulu. Napriek tomu je vyrobená zo 100 % bavlneného papiera, ktorý sa používa pri výrobe pravých euro bankoviek a obsahuje mnohé ochranné prvky ako vodoznak, mikrotlač, sútlačová značka, hologram, UV ochranné prvky, dotyková zóna pre nevidiacich, číselník a ďalšie, tak ako je to u euro bankoviek, ktoré denne používame.

Koncept vydávania euro suvenírových bankoviek pochádza z Francúzska, kde ho v roku 2015 vytvoril Richard Faille v spolupráci s Národnou bankou Francúzska a Európskou centrálnou bankou. Hlavnou filozofiou je podpora cestovného ruchu a propagácia najvýznamnejších kultúrnych a historických pamiatok v rámci krajín Európy a pomoc pri zachovávaní Európskeho kultúrneho dedičstva. Od jej prvého uvedenia sa vydávanie 0 euro souvenir bankoviek rozšírilo po celej Európe ako blesk a v roku 2018 sa do tohto konceptu zapája aj Slovensko.

Na prvej 0 euro souvenir bankovke Slovenska, ktorá je vyrobená v limitovanom náklade 5000 ks, je zobrazený práve Pamätník SNP, v popredí ktorého je situovaný tank česko-slovenskej produkcie s označením LT vz. 38, ktorý úspešne zasahoval do bojov počas SNP.

O tom, že Slovensko má čo ponúknuť svedčí aj veľký záujem zberateľov zo zahraničia, kam poputuje približne polovica nákladu, ktorá je už vopred rezervovaná.

Začiatok predaja je plánovaný symbolicky na 8. mája 2018 v Deň víťazstva nad fašizmom. Záujemcovia si budú môcť bankovku zakúpiť za 2,- € v priestoroch Múzea SNP prostredníctvom špeciálneho bankomatu.