Putovná výstava pod názvom Tradičné bulharské šperky a kroje, ktorá prezentuje unikátnu zbierku balkánskych šperkov, bude od dnešného dňa (utorka), prístupná v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici. Výstava predstavuje okrem historického vývoja tradičných šperkov z 18. a 19. storočia aj vzácne krojové celky z rôznych oblastí Bulharska. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční v utorok 6. novembra o 15,00 hod. v reprezentatívnych priestoroch Zelenej siene v Thurzovom dome.

Záštitu nad výstavou prevzala priamo veľvyslankyňa Bulharskej republiky na Slovensku J.E. Margarita Ganeva, čím potvrdila dlhoročné nadštandardné vzťahy medzi Slovenskou a Bulharskou republikou. Práve Bulharsko bolo totiž jednou z prvých krajín, ktoré hneď po vyhlásení samostatnosti Slovenskej republiky, uznali jej nezávislosť na medzinárodnej politickej scéne. Blížiace sa okrúhle výročie osláv samostatnosti Slovenskej republiky v roku 2013, je tak zároveň aj 20. výročím medzinárodnej spolupráce našich dvoch krajín.

Unikátna zbierka tradičných bulharských šperkov z 18. a 19. storočia po prvýkrát na Slovensku

Výstavu, ktorá zaznamenala veľký návštevnícky ohlas v Národnom múzeu v Prahe predstaví Stredoslovenské múzeum návštevníkom Banskej Bystrice v unikátnej Zelenej sieni Thurzovho domu už tento utorok.

Exponáty, ktoré môžu návštevníci Stredoslovenského múzea počas výstavy vidieť, predstavujú tradičné šperky (vyše 80 kusov) z celého bulharského etnického územia, a to prevažne z obdobia Bulharského obrodenia (18. a 19. storočie). Výstava prezentuje prevažne strieborné šperky – doplnky k tradičnému bulharskému odevu, z dielne bulharských zlatníckych majstrov pričom ich neopakovateľné prevedenie v sebe spája miestne tradície, vplyvy Orientu, i módne trendy prichádzajúce z Európy na prelome 18. a 19. storočia.

Bulharské ľudové šperky zo zbierok Regionálneho etnografického múzea v Plovdive

Bohato zdobené náušnice, čelenky, náramky, náhrdelníky, pásové kovové spony, prstene, magické amulety a talizmany – to všetko, ale aj oveľa viac môžu najbližších niekoľko mesiacov obdivovať návštevníci Stredoslovenského múzea. Jedinečnú kolekciu šperkov zapožičalo Regionálne etnografické múzeum v Plovdive, ktoré je druhým najväčším etnografickým múzeom v Bulharsku. Z viac ako 40 000 exponátov vybrali kurátori na výstavu len tie najzaujímavejšie a najvzácnejšie kusy. Návštevníci Stredoslovenského múzea tak môžu obdivovať pozoruhodnú šperkársku prácu bulharských zlatníkov v Zelenej sieni Thurzovho domu od 6.novembra 2012 až do 17. februára 2013.

Na výstavu pozývajú jej organizátori Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici, Regionálnym etnografickým múzeom – Plovdiv v Bulharsku a Bulharským kultúrnym inštitútom na Slovensku.